The impact of the Kurdish question on Turkey's relations with its Middle Eastern neighbors and the European Union between 2002-2012
Kürt meselesinin Türkiye'nin Orta Doğu komşuları ve Avrupa Birliği ile olan ilişkilerine etkisi: 2002-2012
- Tez No: 345348
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HASAN KÖSEBALABAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
- Yıl: 2013
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Şehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Modern Türkiye Çalışmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu tez, Kürt sorununu Uluslararası İlişkiler disiplini açısından analiz etmektedir. Türkiye'nin son on yılda Orta Doğu komşuları (İran, Suriye ve Irak) ve Avrupa Birliği ile olan ilişkileri üzerinde Kürt meselesinin etkisine odaklanan bu çalışma, Türkiye-Orta Doğu ve Türkiye-AB ilişkilerinin nasıl farklı şekillendiğini göstermektedir. Bu farklılıkların sebepleri araştırılırken, Realist ve Liberal Uluslararası İlişkiler teorileri kullanılmıştır. Tezin ana görüşü olarak,Türkiye'nin Orta Doğu ve AB ile olan ilişkilerinin farklılığının nedeninin, Orta Doğu ve AB'de farklı uluslararası sistemler bulunması olduğu öne sürülmüştür. AB'de ve Orta Doğu'da bulunan uluslararası sistemlerin en iyi şekilde sırasıyla Liberalizm ve Realizm ile açıklanabileceği; bu nedenle de, Kürt meselesi ele alındığında, Türkiye'nin AB ve Orta Doğu ile ilişkilerinin yine Liberal ve Realist Uluslararası İlişkiler teorileri kullanılarak anlam kazanacağı savunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This dissertation analyzes the ?Kurdish Question? from an International Relations perspective. Focusing on the impact of the Kurdish question on Turkey?s relations in the last decade with its Middle Eastern neighbors, i.e. Iran, Syria, and Iraq, and with the European Union; this study shows how Turkey-Middle East and Turkey-EU relations are shaped differently. In the search for reasons for this difference, Realist and Liberal IR theories are used. The main argument of this thesis is that Turkey?s relations with the EU and Middle East are different due to the different types of international systems employed in the corresponding areas. The international systems in the EU and Middle East are best explained by Liberalism and Realism respectively; and thus, Turkey?s relations concerning the Kurdish Question with the EU gains meaning through the lens of Liberal IR theory, whereas Turkey?s relations with its Middle Eastern neighbors becomes clear through the perspective of Realist IR theory.