Türk kamu yönetiminin teftiş kurulları yoluyla denetimi: SGK ve EGM Teftiş Kurulları örneği
Audit of Turkish public administration through inspection boards: The cases of Social Security Institution (SSI) and Turkish National Police (TNP) Inspection Boards
  1. Tez No: 345369
  2. Yazar: HALİL İBRAHİM MİL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. REMZİ FINDIKLI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Polis Akademisi
  10. Enstitü: Güvenlik Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güvenlik Stratejileri ve Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 240
Özet
Bu tez çalışmasında denetim kavramı, Türkiye?deki kamu denetim sisteminin gelişimi, teşkilatlanması, işleyişi ve sorunları incelenerek SGK ve EGM Teftiş Kurullarının bu kapsamdaki yerini ortaya koymak amaçlanmıştır. Türkiye?deki kamu denetim sisteminin birçok sorunu bulunmaktadır; karmaşık ve düzensiz işlemekte, etkin ve verimli çalışmamaktadır. Denetim birimleri çok çeşitlilik göstermekte ve aralarında koordinasyon ve işbirliği bulunmamaktadır. RTB ve TKB, kamu denetim sisteminde var olan birçok sorunu barındırmakla birlikte RTB, TKB?na göre daha iyi yapı ve işleyişe sahiptir. Özellikle, polis müfettişlerinin seçilme ve atanma, eğitim ve yetiştirilme, kariyer planlamalarında sorunlar bulunmaktadır. Türkiye?deki kamu denetim sisteminin yapısal ve işleyiş olarak düzelmesi adına anayasal dayanak, denetim kanunu, denetim hizmetleri sınıfı, denetim standartları ve denetim akademisi gibi aktörlerin hukuk ve kamu yönetimi sistemine dahil edilmesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, the concept of audit is examined by discussing the development, organization, operation, and problems of the Turkish public audit system. In this context, it is also aimed to introduce the status of the Social Security Institution (SSI) and Turkish National Police (TNP) Inspection Board. Turkish public audit system has many problems such as, complex and irregular treatment processes, ineffective and inefficient working procedures. Audit units in Turkey vary widely, and there are no coordination and cooperation activities among them. Although Inspection Boards of SSI and TNP are both harboring many of the problems with the existing system of public audit; Inspection Boards of SSI is better than Inspection Boards of TNP in its structure and functioning. In particular, there are several problems in selection and appointment of police inspectors, education and training and their career planning. For the purpose of structural and operational improvement of the public audit system in Turkey, several actors should be included in the system of law and public administration such as depending the constitution to establish basics; enacting the audit law; establishing auditing services class, auditing standards and audit academy.