Afganistan kaynaklı uyuşturucunun uluslararası bir güvenlik sorununa dönüşmesi: İç ve dış dinamikler, mücadele politikaları
The transformation of drugs originated from Afghanistaninto an international security threat: Inner and exterior dynamics, policies to combat it
- Tez No: 345370
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT SEVER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Polis Akademisi
- Enstitü: Güvenlik Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Güvenlik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 195
Özet
Jeo-stratejik açıdan kıymetli bir konumda bulunan Afganistan, son 30 yılını savaşlara ve iç çatışmalara ve iktidar mücadelesine heba etmiştir. Normal şartlarda Orta Asya?daki zengin doğal rezervlerinin dünya piyasasına arzında bir enerji köprüsü olabilecekken bugün, yoksulluğun, yolsuzluğun ve uyuşturucunun merkezi haline gelmiş durumdadır. Bu çalışmanın amacı, Afganistan?ı dünyanın en geri kalmış toplumları arasına götüren sebepleri inceleyerek küresel boyutlara ulaşan uyuşturucu probleminin ülkenin sosyo-ekonomik ve istikrar gündemiyle bağlantısını ortaya koymak ve uluslararası askeri gücün Afganistan?dan çekileceği 2014 yılı sonrasında uyuşturucu probleminin alacağı yeni şekil ve boyutları anlamaya çalışmaktır. Çalışma, Afganistan?daki çiftçilerden ve haşhaş tarlalarından başlayan uyuşturucu problemine bölgesel ve uluslararası pencereden bakmakta, mücadele boyutunda, uluslararası toplumun desteklediği Afganistan?ın yeniden inşa sürecinin ne orada etkili olduğunu incelemektedir.
Özet (Çeviri)
Having a geo-strategic position in Asia, Afghanistan has ruined its 30 years because of wars, armed conflicts and political power struggle. Normally, it is supposed to be an international energy bridge for the natural resources in Central Asia, but today it has become a center for the corruption, poverty and drugs. The purpose of this work is to analyze the reasons which removed the country into the league of underdeveloped nations. It is aimed to understand the connections among socio-economic conditions, stability and drug problem which have been transformed into a global issue. To estimate the future dimension and shape of the drug problem after the international armed force leave the country, is one of the concerns of the work. Moreover, the work tries to find accurate answers to the volume of impact of the international assistance to Afghanistan in addressing the drug problem which starts in the farms of poppy and goes beyond national borders.