Türk Sosyal Güvenlik Hukukunda iş kazası kavramı
The term of occupational accident in Turkish Social Security Law
- Tez No: 345376
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SABAHATTİN YÜREKLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erzincan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 168
Özet
Türk Sosyal Güvenlik Hukukunda İş Kazası Kavramı isimli çalışmamız, giriş, üç ana bölüm ve sonuç olmak üzere toplam beş bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, sosyal güvenlik ve sosyal risklere değinilerek, iş kazası kavramının Türk Sosyal Güvenlik Hukuku İçerisindeki Yeri başlığı altında iş kazası kavramının tanımı, tarihi gelişimi ve hukuki temelleri üzerinde durulmuştur. İkinci bölümde, iş kazası kavramının unsurları Yargıtay kararları çerçevesinde ele alınmıştır. İş kazası kavramının unsurları, Sosyal Güvenlik Hukuku ve Borçlar Hukuku hükümleri dikkate alınarak incelenmiştir. İş kazasının meydan gelmesinde illiyet bağının önemine değinilmiştir. Üçüncü bölümde işverenin iş kazasına ilişkin yükümlülükleri alınmış ve aykırılık halinde uygulanacak olan yaptırımlar incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The tesis named as ?The Term of Occupational Accident in Turkish Social Security Law? is constituted of five chapters as introduction, three main chapters and the conclusion. In the first chapter, the definition, historical improvement and legal basis of occupational accident term is explained under the title of Occupational Accident Term in Turkish Social Security Law by mentioning the social security term and social risks. In the second chapter, the elements of occupational accident under the lights of Supreme Court decisions. The elements of occupational accident are explained by considering the provisions of Social Security Law and Obligations Law. By the way, the importance of causa proxima is also mentioned. In the third chapter, either the obligations of employers? againts the occupational accidents are handed or the sanctions in the act of contradiction.