Türk ve Avrupa Birliği Hukukunda tam gün süreli çalışmayan işçilerin sosyal güvenliği
Social security of workers who dont work full time in Turkish and European Union Law
- Tez No: 120507
- Danışmanlar: PROF. DR. KADİR ARICI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş ve Sosyal Güvenlik Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 152
Özet
132 ÖZET Normal iş ilişkisi, günlük yasal süreler çerçevesinde işvereninin tam yönetim hakkıyla oluşmuş sürekli ve tam gün süreli bir ilişkidir. Ancak tam gün süreli olmayan işlerde mutat iş süresinin önemli ölçüde altındaki bir süreyle günün veya haftanın bir bölümünde düzenli olarak çalışma yapılmaktadır. Bu anlamda tam gün süreli olmayan iş kavramı yasalarla belirlenmiş sürelerin altında belirli bir işveren veya işverenlere bağlı olmak koşuluyla yapılan düzenli çalışmalar olarak tanımlanabilir. Tam gün süreli olmayan işlerde çalışan kimselerin Sosyal Güvenliklerinin sağlanması genel olarak tam gün süreli çalışan işçilerle aynı statüdedir. Ancak tam gün süreli olmayan çalışmaların ücret ve çalışma süreleri bakımından tam gün süreli çalışmalardan ayrılması, Sosyal Güvenlik haklarında bir takım farklılıkların oluşmasına neden olmuştur. Bu anlamda yasalarda yapılan değişiklikler de bu farklılığın daha belirgin hale gelmesine yol açmıştır. Türk Sosyal Güvenlik Sisteminde kısmi süreli çalışanlar, tam gün süreli çalışanlarla aynı haklara sahiptirler. Fakat bazen, düşük prim ödeme ve çalışma sürelerinden dolayı, kısmi süreli çalışanlar bir takım ayrımlarla karşılaşmaktadırlar. Sağlık, analık, iş kazası gibi sigorta yardımlarında herhangibir ayrım olmamasına rağmen, özellikle emeklilikte bir takım ayrımlarla karşılaşılmaktadır. Part-time çalışmalara ilişkin yeni yasal düzenlemelere ihtiyaç vardır. Türk sosyal güvenlik sistemi yeni çalışma biçimlerine en yakın sürede uyum sağlamalıdır.
Özet (Çeviri)
133 ABSTRACT Full time work relation is a full day and permanent work relation which occurs by full management right of employer. But in jobs not involving full' time work, regular work is carried out throughout part of the day or week a period less than casual working period. The term that means 'not full-time" can be defined as regular work that is done on the condition that there is a specific employer or employers and the working hours are below those identified by the law. The provision of social security for workers, who work in jobs that are not full time, usually has the same status with those of full time workers. Despite this, the. differences in wages and working hours have led to differences in social security area. These differences have been further specified by certain acts. In the Turkish Social Security system, part-time working generally has the same rights on the social insurance benefits with the full time working. But sometimes, because of the working time and paying the less insurance premium, part time worker faced with some discrimination. Although there is not any discriminations health, maternity, work accidents insurance, especially in the retirement it can occur some differences. New special legislations about the part-time working are needed in Turkey. Turkish social security system must adopt the new working type as soon as possible.