Türk sosyal güvenlik hukuku bağlamında iş kazaları ve kurum tarafından sağlanan yardımların incelenmesi
Work accidents and institutional benefits under Turkish social security law
- Tez No: 989064
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ASLI NANECİ ARICI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Kazalar, Sosyal Hizmet, Law, Accidents, Social Work
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
Özet
Dünyada ve ülkemizde iş kazaları, çalışma hayatının en önemli sorunlarından birini oluşturmaktadır. İş kazaları, sigortalının bedensel veya ruhsal bütünlüğünü zedeleyen sonuçlar doğurmakta ve kimi zaman ölümle neticelenerek hak sahiplerini de etkileyen sosyal ve ekonomik riskler yaratmaktadır. Bu nedenle sosyal güvenlik hukukunun temel amacı, iş kazasına uğrayan sigortalıyı korumak ve ortaya çıkan zararların tazminini güvence altına almaktır. Türk hukukunda iş kazası kavramı, başta 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu olmak üzere; 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu, 4857 sayılı İş Kanunu ve 6098 sayılı Türk Borçlar Kanunu çerçevesinde düzenlenmiştir. 5510 sayılı Kanun'un 13. maddesinde iş kazasının doğrudan tanımı yapılmayıp, hangi hâllerin iş kazası sayılacağı belirtilmiştir. Bu nedenle kavramın unsurlarının ortaya konulması ve hangi durumların iş kazası olarak nitelendirileceğinin açıklığa kavuşturulması önem arz etmektedir. Bir iş kazasının meydana gelmesi halinde Sosyal Güvenlik Kurumu, sigortalıya veya hak sahiplerine sağlık hizmetleri ile geçici iş göremezlik ödeneği, sürekli iş göremezlik geliri ve ölüm geliri gibi bazı yardımlar sağlamaktadır. Bu yardımlar, sigortalının uğradığı zararın azaltılmasına ve sosyal güvenlik sisteminin koruyucu işlevinin güçlendirilmesine hizmet etmektedir. Bu çalışmada iş kazası kavramı; unsurları, iş kazası sayılan hâller ve SGK tarafından sağlanan yardımlar yönünden incelenmiş; öğretideki görüşler ve yargı kararları ışığında değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Work accidents constitute one of the most significant issues in working life both in Turkey and around the world. Such accidents may cause physical or psychological harm to the insured person and, in some cases, result in death, thereby creating social and economic risks that also affect the beneficiaries. For this reason, the fundamental aim of social security law is to protect the insured individual who suffers a work accident and to ensure the effective compensation of the resulting damages. In Turkish law, the concept of a work accident is regulated primarily under the Social Insurance and General Health Insurance Act No. 5510, as well as the Occupational Health and Safety Act No. 6331, the Labour Act No. 4857, and the Turkish Code of Obligations No. 6098. Article 13 of Act No. 5510 does not provide a direct definition of a work accident; instead, it specifies the circumstances under which an incident will be deemed a work accident. Therefore, identifying the essential elements of the concept and clarifying which situations fall within its scope are of considerable importance. When a work accident occurs, the Social Security Institution provides certain benefits to the insured person or to the beneficiaries, including healthcare services, temporary incapacity benefits, permanent incapacity pensions, and survivors' benefits. These benefits serve to mitigate the damage suffered by the insured and to reinforce the protective function of the social security system. This study examines the concept of work accidents in terms of its constituent elements, the legally recognized situations in which a work accident is deemed to occur, and the benefits provided by the Social Security Institution. The analysis is carried out in light of statutory provisions, doctrinal views, and judicial decisions.