Örgüt kültürünün personel güçlendirme ile örgütsel bağlılık arasındaki ilişki üzerindeki etkilerine yönelik bir araştırma
A study for the effects of organizational culture on the relationship between employee empowerment and organizational commitment
- Tez No: 345384
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İLHAMİ YÜCEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erzincan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 193
Özet
Uluslararası rekabetin gittikçe arttığı, bilgi teknolojisi ve kitle iletişim araçlarının zaman ve mekan farklılığını ortadan kaldırdığı, dünyanın büyük bir pazar haline geldiği ve farklı kültüre sahip ortamlarda iş yapmanın zorunlu hale geldiği günümüzde işletmeler kültürün önemini fark etmişlerdir. Örgüt kültürü, örgütteki çalışanların davranışlarına yön veren, örgütün amaç ve hedefleri hakkında bilgi veren, örgütün çalışanlara bakış açısını yansıtan ve çalışanların örgüte olan bağlılıklarını etkileyen bir unsurdur. Örgütteki hemen hemen bütün faaliyetlere etki eden örgüt kültürünün yönetim alanında yapılan çalışmalarda birçok unsur ile olan ilişkisi incelenmiştir. Bu tez çalışmasının temel amacı örgüt kültürünün personel güçlendirme ile örgütsel bağlılık arasındaki ilişki üzerindeki etkilerini tespit etmektir. Ayrıca, bu çalışma kapsamında yapılan uygulama ile geliştirilen model çerçevesinde söz konusu değişkenler arasındaki ilişkiler incelenerek şimdiye kadar yapılmış olan çalışmalara katkı sağlanmıştır. Bu amaçla, örgüt kültürü, personel güçlendirme ve örgütsel bağlılık kavramları açıklanmış ve aralarındaki ilişki ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
Organizations have realized the importance of culture nowadays when international competition has increased, time and space concepts have been eliminated by information technology, the world has become a large market and running business has become compulsory in business environments having different cultures. Organizational culture is a factor which forms the behavior of employees in company, provides information about the organization's goals and objectives, reflects the perspective of the organization to the employees, and affects employee commitment to the organization. The relationship of organizational culture, that affects almost all activities in the organization, with many factors has been examined in the studies of management. The main objective of this thesis is to determine the effects of organizational culture on the relationship between organizational commitment and employee empowerment. Also, in the frame of the application and developed model in the scope of this study; relations between relevant variations have been examined and their results have contributed to the studies that have been made so far. For this purpose, organizational culture, employee empowerment and organizational commitment concepts were explained and the relationship between them were revealed.