Çanakkale yöresi çiçekli bitkilerinin çini ve seramik heykellerde kullanımı
The use of flowery plant of Çanakkale area on Turkish tile and ceramic sculptures
  1. Tez No: 345405
  2. Yazar: DERYA ARSLAN
  3. Danışmanlar: PROF. CANAN ATALAY AKTUĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: El Sanatları, Güzel Sanatlar, Crafts, Fine Arts
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Seramik Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
İnsan hayatında çiçekli bitkiler, güzel kokusu ve görüntüsü ile önemli bir yere sahip olup insan yaşamının her alanına girmiştir. Türkler?deki çiçek sevgisi ve geleneği yüzyıllar boyunca devam etmiş, sanatsal alanda önemini hiç bir zaman kaybetmemiştir. Türk sanatında hep var olan çiçek motifi Türkler?in İslamiyet?e geçişiyle daha da önem kazanmıştır. Bu çalışmada; Anadolu Selçuklu ve Osmanlı dönemleri çini, seramik sanatında bitkisel motiflerin tarihi gelişimi incelenmiş, günümüzde çiçeği tasarım unsuru olarak kullanılan bazı çini ve seramik sanatçılarının eserleri analiz edilmiştir. Türkiye endemik bitkiler açısından dünyanın önemli ülkelerinden birisidir. Çanakkale Kazdağı yöresinde bulunan endemik ve nadir bitkiler yok olma tehlikesiyle karşı karşıya kalmalarından dolayı Türkiye için ayrıca önemlidir. Çalışmalarda il genelinde endemik bitki türleri, Bayramiç Evciler, Erenköy ve Çan ilçesinde gözlense de en yoğun endemik bitki türünün gözlendiği yer Kazdağı bölgesidir. Bu bölgede yetişen çiçekli bitkilerden seçmeler yapılarak yeni tasarımlar özgün çini ve seramik uygulamalar yapılmıştır. Yok olma tehlikesi olan ve nadir yetiştiği görülen çiçeklerin sanatta yaşatılarak gelecek nesillere aktarılması, Çanakkale yöresinin bitki zenginliğine dikkat çekilmesi ve çiçeklerin bölgenin değerleri arasına kazandırılması için çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Flowery plants have key position with its fragrance and view in life and it has position in every field of life. Love of flower and tradition of Turks had continued for centuries, never lost its importance in artistic field. Flower motif which always exist in Turkish art, also become more important with adopt İslam. İn this study; Analyzed historical development of plantal motifs in art of Turkish tiles and ceramic in periods of Anatolian Seljuk and Ottoman, some ceramic and Turkish tiles artists who used flower for design element, illustrated with their Works Turkey is one of the most important country in the world in terms of endemic plant. Because endemic and rare plants that grow in Kazdagı area Canakkale, are in danger of extinction, also important for Turkey. In studies type of endemic plants in provincial-wide not only observed Bayramic, Evciler, Erenkoy, Can counties but also highest observed location of endemic plants is Kazdagı area. Had made by selection new design and implementations of new Turkish tile and ceramic with flowery plants growed in this area. Studied for, flowers which have in danger of extinction and observed in grow rarely, transfer to future generation by keep alive in art, attract attention to plant richness of Canakkale county and bring in values of region.