İhracat performansına etki eden faktörler ve pazarlama planlama yeteneği ile ihracat performansı ilişkisi üzerine bir araştırma
A research on the factors affecting export performance and the relationship between marketing planning capability and export performance
- Tez No: 345406
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SELİM SAİD EREN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
Bu tez çalışmasının amacı firma çalışanlarının bilgi ve deneyiminin, firmanın ihracat deneyiminin, firmanın ihracat pazar bilgisinin, ihracat bağlılığının, pazarlama planlama yeteneği ve ihracat performansı üzerindeki etkilerini ve pazarlama planlama yeteneği ile ihracat performansı arasındaki ilişkiyi incelemektedir. Çalışma iki ana bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde, araştırmada yer alan kavram ve değişkenlerle ilgili tanımlamalara ve açıklamalara yer verilmiştir. İhracat kavramı, ihracatın işletmeler için önemi ve çeşitleri; araştırmanın temel değişkenlerinden biri olan ihracat performansı kavramı, ihracat performansını etkileyen değişkenler ele alınmış ve açıklanmıştır. Bunun yanında bu bölümde yine araştırmanın temel değişkenlerinden biri olan pazarlama planlaması kavramına, pazarlama planlamasının aşamalarına, uluslararası pazarlama planlaması kavramına değinilmiştir. Çalışmanın ikinci bölümünde, araştırma yöntemine ilişkin olarak, veri toplama ve örnekleme tekniği, örneklem, ankette kullanılan ölçekler hakkında bilgi ile istatistiksel analiz ve bulgular sunulmaktadır. Araştırmada ileri sürülmüş olan hipotezleri test etmek amacıyla otomotiv yan sanayinde faaliyet gösteren 153 firmadan yapılandırılmış anket ile toplanan veriler analiz edilmiştir. Son bölümde ise araştırmada elde edilen genel sonuçlar sunulmakta ve tartışılmaktadır. Ayrıca işletmeler ve gelecekte yapılacak çalışmalar için önerilere yer verilmektedir. Araştırma sonucunda, ihracat çalışanlarının bilgi ve deneyimi, firmanın ihracat deneyimi, firmanın ihracat pazar bilgisi, firmanın ihracat bağlılığının pazarlama planlama yeteneği ve ihracat performansı ile pozitif olarak ilişkili olduğu görülmektedir. Bunun yanı sıra, pazarlama planlama yeteneğinin de ihracat performansı ile pozitif ilişkili olduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to investigate the impacts of employees? export experience and knowledge, firms? export experience, firms? export market information, firms? export commitment on marketing planning capability and export performance and the relationship between marketing planning capability and export performance. The thesis consists of two main sections. In the first section, main concepts and variables of the study are elaborated. Exporting as a concept and its types and importance for enterprises; export performance as one of the main variables of the study are explained and the factors affecting export performance are determined and explained. Furthermore the definition and stages of marketing planning are mentioned, and the definition of international marketing planning is explained. In the second section of the study, explanations regarding the methodology of the research such as data collection and sampling technique, sample of the study, scales used in the questionnaires and statistical analyses and results are presented. To test hypotheses the data were collected from a sample of 153 firms operating in the automotive part industry in Turkey via structured questionnaire. In the last part, the results of the research are presented and discussed. Also, managerial applications and future research opportunities are presented. Results reveal that employees? export experience and knowledge, firms? export experience, firms? export market information, firms? export commitment are found to be positively related with the marketing planning capability and the export performance. Beside, marketing planning capability is found to be related with export performance.