Çanakkale Kara Menderes Vadisi Araplar Boğazı kesiminin ekoturizm planlaması açısından değerlendirilmesi
The evaluation of ecotourism planning of The Araplar Strait in Çanakkale Kara Menderes Valley
  1. Tez No: 345409
  2. Yazar: NEJLA SALTIK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FERAH ÖZKÖK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Son yıllarda çevre bilincinin gelişmesinin yanı sıra, şehir hayatının stresinden kurtulma, doğa özlemini giderme ve doğa ile başbaşa kalabilme isteği tatile çıkanların sayısını oldukça arttırmıştır. Hem eldeki doğal kaynakların sürdürülebilirliğinin sağlanması hem de yerel kalkınma düzeyinin arttırılması için çok önemli bir araç olan ekoturizm, Çanakkale gibi birçok doğal güzellik barındıran ve ekoturizm potansiyeli oldukça yüksek olan bir ilimiz için kullanılması gereken çok önemli fırsatlar sunmaktadır. Bu çalışmanın konusunu oluşturan Çanakkale sınırları içerisinde yer alan Kara menderes Araplar Boğazı kesimi barındırdığı kuş popülasyonu, doğal güzellikleri ve arkeolojik özellikleri nedeniyle dikkatleri üzerine çekmektedir. Çalışmanın ana eksenini, sahip olduğu bu özelliklerin tahribata uğramadan planlı bir şekilde korunmasını, bunu yaparken yöre halkına gelir kazandırarak Çanakkale?nin ekoturizmden pay almasını ve ekoturizm potansiyeli yüksek diğer birçok alana örnek teşkil etmesini oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
Understanding the significance of sustainability and developing environmental awareness resulted in an increase in the number of holiday-makers who want to get rid of the stress of city life, suppress their feelings of longing for nature and stay alone with nature. Ecotourism, which one of the most significant instruments to ensure the sustainability of natural sources and to increase the level of development, provides a lot of opportunities for Çanakkale which has many natural beauties with a high ecotourism potential. The objective of this study is to reveal bird population, natural beauties and archeological characteristics in Kara Menderes Valley Araplar Strait, a place in Ezine/Çanakkale. In this respect, protecting such natural beauties in the region, providing Çanakkale and its people with an opportunity to earn income and setting Çanakkale as an example for other places with a high ecotourism potential could be listed as the other objectives of this study.