Avrupa'da yükselen aşırı sağ: Fransa ve Danimarka ülke örnekleri
The rise of extreme right-wing in Europe: Sample countries France and Denmark cases
  1. Tez No: 345410
  2. Yazar: SALİH ZİYA KUTLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞENİZ ANBARLI BOZATAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Public Administration, Political Science, Sociology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Avrupa'da aşırı sağ ideolojinin yayılmaya başladığı ve siyasal alanda belirleyici olduğu savı üzerine kurulan çalışmada, bu ideolojinin kavramsal ve tarihsel temelleri incelenmiştir. 1970 sonrası milliyetçilik ve faşizm gibi düşüncelerin yanına, yabancı düşmanlığı, İslamofobi, göçmen ve çokkültürlülük karşıtlığını ekleyen aşırı sağın, gücünü arttırmasının nedenleri açıklanmıştır. Konu ile ilgili günceliğin korunması, ideolojinin gündelik hayata etkilerinin görülmesi, göçmenlerin maruz kaldığı şiddet olaylarına karşı farkındalık yaratılması ve 2000 sonrası artış görülen futbol sahalarındaki ırkçılık olaylarına dikkat çekilmesi noktasında örnek olay incelemeleri yapılmıştır. Fransa ve Danimarka ülkeleri özelinde incelenen aşırı sağın, bu ülkelerdeki tarihsel gelişimi, ülkelerde yer alan aşırı sağ partilerin göçmenlere ve çokkültürlülüğe bakış açıları, söylemleri ve bu düşünceyi oya çevirme potansiyelleri hakkında değerlendirmeler yapılmıştır. Aşırı sağ ideolojinin popülist tavrı, kitleleri harekete geçirme kabiliyeti ve yasadışı örgütlenmelere sahip oluşu, zaman zaman ölümle sonuçlanan bazı şiddet olaylarının yaşanmasına neden olmuştur. Aşırı sağ ideoloji, Avrupa coğrafyasında siyasal temsil hakkı elde ettiği her dönemde krizlerin ya da devrimlerin ortaya çıkmasına neden olmuştur. En bilinen örnekleri Fransız İhtilali, I. ve II. Dünya Savaşları olan bu kriz dönemleri bazı kötü uygulamalara neden olmuştur. 1980 sonrası tekrar siyasal arenada görünür hale gelen aşırı sağ partiler,
Özet (Çeviri)
In this study that presents the thesis about rising extreme right wing in Europe and its determinative role on politics, the conceptual and historical bases have been examined. The reasons behind rising on the strenght of extreme right wing that supplement xenophobia, Islamophobia, anti-immigrant, anti-multiculturalism to nationalism, fascism after 1970?s explained in this study. In order to keep up with the subject, to see the effect on casual life, to create awareness towards acts of violence on immigrants and to draw attention to racist behaviors at football matches increasing after 2000's, case studies are examined. Assessments made on nationalist idea specially analyzed in France and Denmark, its historical evolution in those countries, the extreme right wing parties? view to multiculturalism and immigrants and their potential to return their ideas to votes. The populist stance of extreme right wing ideology, its effects on masses of people and having illegal organizations, have led to violence that even caused deaths from time to time. In every period when extreme right ideology gained political representation right in Europe, it led to crises or revolutions in Europe history. This crisis periods whose worst examples can be given as World War I and II and French Revolution resulted with occurrences of some bad implementations. After 1980 the extreme right wing parties start to more effective on politics and make people to ask the question,