Hukuksal ve kurumsal bağlamda Amerika Birleşik Devletleri ve Türkiye'de doğrudan yabancı yatırımlar
FDI in the United States of America and Turkey in legal and institutional context
- Tez No: 345419
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MİKAİL EROL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 225
Özet
Doğrudan Yabancı Yatırımlar (DYY) ülkelerin ekonomik kalkınmasında çok önemli rol oynar. Özellikle tasarruflar yoluyla sermaye birikiminin yeterli olmadığı gelişmekte olan ülkelerde DYY?nin teşvik edilmesi önem arz etmektedir. DYY çekmede gelişmekte olan ülkelerle gelişmiş ülkeler rekabet halindedir. ABD tarihsel olarak en çok DYY çeken ülke konumundadır. Özellikle 2003 yılında çıkarılan kanunla birlikte Türkiye de DYY alanında diğer ülkelerle rekabete başlamış ve bunda da önemli ölçüde başarı kazanmıştır. Bu çalışma DYY ile ilgili olarak ABD ve Türkiye?nin hukuksal ve kurumsal yapılarını incelemektedir. Ülkelerin hukuksal düzenlemelerinin içine anayasalar, yasalar, tüzük ve yönetmelikler girmektedir. Ayrıca uluslararası hukuktan kaynaklanan yükümlülükler de hukuksal düzenlemeler içinde yer almaktadır. Kurumsal yapılar ise hukuk uyarınca oluşturulmuş bulunan organizasyonların politika belirleyicilerin gösterdiği hedeflere yasaların tanıdığı yetki ve görevler çerçevesinde ulaşmayı sağlayan araçlardır. Bu çalışma, ABD ve Türkiye?yi hukuksal ve kurumsal bağlamda inceleyerek, fark ve benzerliklerini belirlemekte ve her iki ülkenin birbirlerinden öğrenebileceği dersleri ortaya koymaya çalışmaktadır. Aynı zamanda her iki ülke için de öneriler geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Foreign Direct Investments (FDI) play a significant role in the economic development of countries. The promotion of FDI in developing countries with a lack of capital savings is especially important. Developing and developed countries are in competition in attracting FDI. The USA historically is the country which has attracted FDI most. Especially with the enactment of a new law in 2003 Turkey began to compete with other countries in the field of FDI and has gained a significant success. This study examines the legal and institutional structures of the USA and Turkey in respect to FDI. Legal regulations contain constitutions, laws and codes. Furthermore, obligations arising out international law are also included within the legal regulations. Institutional structures are vehicles which help organizations created by law to fulfill objectives determined by policy makers in the framework of powers and missions given in accordance with law. This study examines the USA and Turkey in legal and institutional context, points out differences and similarities between the two and sets the lessons each country may learn from the other. Besides, some suggestions for both of the countries have also be developed.