Duygusal emek faktörünün yabancılaşmaya etkisi: İstanbul'daki otel işletmeleri ve seyahat acentalarına yönelik bir araştırma
Impact of emotional labour factor on alienation: A research on hotel establishments and travel agents in Istanbul
- Tez No: 345418
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT GÜMÜŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Globalleşen dünyada turizm faaliyetlerinin, ülkelerin tanıtımı ve gelişmesi için önemli bir noktada duruşu, turizm işletmelerinin müşteri memnuniyetine verdiği önemi arttırmıştır. Bu doğrultuda insan kaynakları uygulamalarının gerekliliği ortaya çıkmıştır. Çalışanların hissetmediği duyguları hissediyormuş gibi davranması, bunun müşteriler tarafından samimiyetsizlik olarak algılanmasına sebep olabilir. Bu durum işletmenin müşterileri kaybetmesi sonucunu doğurabilir. İşletmeler müşteri memnuniyeti için çalışanlarının fiziksel emekleri dışında duygularını da yönlendirmeye başlamışlardır. Duyguları kontrol altına alınan çalışanların, duygusal emek gösterimi söz konusudur. İşletmenin belirlediği duyguları sergileyen işgörenin, hissetmediği duyguları göstermeye çalışması birçok olumsuz sonucu beraberinde getirmektedir. İşte kendini ifade edememe ve anlamlandıramama gibi sorunlar, yabancılaşma sorununu ortaya çıkarmaktadır. Ülkemizde duygusal emek faktörünün, işe ve kendine yabancılaşmaya etki ettiğini açıklamaya çalışan araştırmaların az olması sebebiyle, çalışmanın literatüre katkıda bulunacağı düşünülmektedir. Bu çalışmanın temel amacı, turizm işletmelerinde çalışanların duygusal emek düzeylerinin yabancılaşmaya etkisini incelemektir. Bu amaç doğrultusunda İstanbul?daki turizm işletmelerinde çalışanlar üzerinde araştırma yapılmış ve duygusal emek faktörünün yabancılaşmaya etki ettiği gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The significant promoting and developing roles of tourism for countries in a globalizing world made business firms to give values to customer satisfaction. Thereby, human recource function became crucial. Faking emotional behavior of employees can lead to a perception as non-genuineness by customers, and results as loss of customers. Firms incline to direct emotions of employees as well as their physical labor for the sake of customer satisfaction. If the emotions of employees are controlled, displaying emotional labor is on the stage. Employees displaying emotions defined by firms may be emotions what employees don?t feel but to display can lead to several negative consequences. Thus, ones being unable to express and unable to create meaning at the workplace create problems such as alienation. The essential goal of this thesis is to investigate the effect of emotional labor level of employees on their alienation level at tourism firms. Since there are just few studies in Turkish setting focusing the link between emotional labor and alienation (self-entranchment and work alienation) this study was considered toTurkish literature of the topic. Due to this goal, a research has been conducted on employees of tourism firms operating in İstanbul and the finding revealed that emotional labor has effect on alienation.