19. yüzyıl post-romantik bestecilerinden Aleksandr Skriyabin'in Op. 62 No. 6 Piyano Sonatı'nın incelenmesi
Examination of the 19th century post-romantic composers of Alexander Scriabin's Op. 62 No. 6 Piano Sonata
- Tez No: 345439
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. DUYGU SÖKEZOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bu araştırma; 19. yüzyıl Post-Romantik bestecilerinden Aleksandr Skriyabin?in müzik dünyasındaki önemini belirtmek, gizemci ve simgeci müziğinin 20. yüzyıl müziğine olan etkilerini görmek ve bu etkiyi yaratan eserlerinden biri olan op.62 no.6 piyano sonatını incelemek amacıyla yapılmıştır. Araştırmada, Aleksandr Skriyabin?in op. 62 no. 6 piyano sonatındaki armonik değişimler saptanmış, müzikal ve felsefik açıdan ulaşmak istediği hedefler belirlenmiştir. Araştırma betimsel bir çalışmadır. Araştırmada, kaynak taramasının yanında daha detaylı bilgi edinebilmek için uzman kişilerle görüşmeler yapılmış ve burada ?Yapılandırılmış Görüşme Modeli? uygulanmıştır. Ayrıca Skriyabin?in op. 62 no 6 piyano sonatı müzikal ve felsefi açıdan analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis written for the purpose of 19. century Post-Romantic composer Alexander Scriabin?s emphasis to the music world and the musical influence on 20. century?s enigmatic and symbolist music culture with an eye to op. 62 no. 6 piano sonata. In the thesis, Alexander Scriabin?s op. 62 no. 6 piano sonata harmonic changes determined, according to identified the musical and philosophical aim. This is a descriptive research. In the thesis, beside the literature review, interviews has been done with the experts, for further information with ?Structred Interview Model?. Also Scriabin?s op. 62 no 6 piano sonata analyzed on musical and philosophical respect.