18. yy ve 19. yy Avrupa resminde biçim ve renk ilişkisi
The Relationship between form and colour in 18 th and 19 th centruies in Eurepean painting art
  1. Tez No: 94081
  2. Yazar: TAMER TUĞRUL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET KAVUKÇU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ 18.YY VE 19.YY AVRUPA RESMİNDE BİÇİM VE RENK İLİŞKİSİ Tamer TUĞRUL Danışman : Yrd. Doç. Mehmet KAVUKÇU 2000-Sayfa: 120 Jüri Yrd. Doç. Mehmet KAVUKÇU Bu çalışmada amaç, 18.yy romantizm sanatı ve 19.yy empresyonizm sanatının önemli sanatçılarının biçim ve renk konularına getirdikleri yenilikleri incelemektir. Çalışmada dokuz sanatçının eserleri incelenmiş ve dört bölüm halinde sunulmuştur. İlk olarak romantik sanat ve daha sonra da empresyonist sanat incelenmiş, daha sonra post-empresyonist sanatçıların ve diğer iki akım sanatçılarının çalışmalarındaki renk ve biçim ilişkisi irdelenmiştir. Son olarak her iki akımın resim sanatına yaptıkları etki ve katkılar bu akımların sanatçılarının eserleri üzerinde karşılaştırmalı olarak ortaya konmuştur. Sonuç olarak denilebilir ki, romantizm ve empresyonizm akımları; 20 yy Avrupa resim sanatı üzerinde halâ etkisini sürdürmektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT MASTER THESIS,TH THE RELATIONSHIP BETWEEN FORM AND COLOUR IN 18' " AND 19th CENTRUIES IN EUROPEAN PAINTING ART Tamer TU?RUL Supervisor : Yrd. Doç. Mehmet KAVUKÇU 2000-Page: 120 Jury Yrd. Doç. Mehmet KAVUKÇU In this study, it is aimed to find out the newness on form and colour that made by important painters of 18th century romanticism and 19th century impressionism. Paintings of nine painters have been examined and presented in four chapters. Firstly, romanticism and impressionism have been studied, and then the relationship between form and colour in paintings of romantic, impressionist and post-impressionist painters has been examined. Lastly, the effects and contributions of both styles have been revealed on the paintings of these styles painters' correspondingly. As a result of this study it can be said that the styles of romanticism and impressionism have still been affecting 20th Century European Painting Art.