TMS 18 Hasılat Standardı: Özel hastane işletmesi örneği
TMS 18 Revenue: Private hospital example
  1. Tez No: 345451
  2. Yazar: ÖMER DAĞAŞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OĞUZHAN AYDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Küreselleşme ile birlikte işletme kayıtlarının ve finansal tablolarının karşılaştırılabilir olmasının önemi ortaya çıkmıştır. Bu bağlamda, muhasebe sisteminde ülkeler arası farklılıkları ortadan kaldırmak ve ortak bir dil oluşturmak amacıyla uluslararası muhasebe standartları oluşturulmuştur. Türkiye?de de bu standartlar kademeli olarak işletmelerde uygulanmaya başlanmıştır. Bu standartlardan biri olan TMS 18 Hasılat Standardı ile işletmelerin gelir getirici unsurlarının muhasebe kayıtlarının nasıl yapılması gerektiği ortaya konmuştur. Standarda göre vadeli işlemlerde ortaya çıkan vade farklarının hesaplanması ve satış tutarlarından ayrıştırılması gerekmektedir. Bu çalışma, Türkiye Muhasebe Standartlarına göre Özel Hastane İşletmelerinin Hasılat oluşturan unsurlarının nasıl kaydedileceğini göstermek amacıyla yapılmıştır. Özel Hastane İşletmeleri sundukları hizmet karşılıklarını çoğunlukla vadeli olarak tahsil etmektedirler. Bu kapsamda, uygulama bölümünde yapılan vadeli işlemlerin içerisindeki vade farkları bugünkü değer ve anüite formülleri yardımıyla hesaplanmış ve TMS 18 Hasılat Standardına göre kayıtları yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Along with globalization, the importance of being comparable to business records and financial statements has emerged. In this context, to eliminate the differences between countries in the accounting system and in order to create a common language, international accounting standards have been created. In Turkey, these standards gradually have been implemented by enterprises. One of these standard is IAS 18 revenue-standard. This Standard shows how revenue generating operations should be recorded. According to standard, interest emerging in credit sales must be calculated and parsed from sales amount. The purpose of this study is to show how to record the revenue generating operations of Private Hospitals according to Turkey Accounting Standards. Generally, private hospitals receive the amont for their services in the future. In this context, in the application section, interest existing in credit sales is calculated with present value and annuity formulas and recorded based on IAS 18 revenue-standard.