Lazer spektroskopisi ve interferens spektroskopisi ile rhenium ve platin elementlerinin izotopik kaymalarının ve hiper ince yapı ayrılmalarının incelenmesi
Invetigations of isotope shift and hiperfine structure in rhenium and platinium by means of laserspectroscopie and interference spectroscopy
  1. Tez No: 34546
  2. Yazar: GÖNÜL BAŞAR
  3. Danışmanlar: PROF.DR. TANER BULAT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Genel Fizik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
IV öz LAZER SPEKTROSKOPİSİ VE INTERFERENS SPEKTROSKOPİSİ İLE RHENIUM VE PLATİN ELEMENTLERİNİN İZOTOPİK KAYMALARININ VE HİPER İNCE YAPI AYRILMALARININ İNCELENMESİ Silindir Rhenium katod disçarcı içinde, doplersiz saturasyon absorbsyon lazer spektroskopisi ve yüksek ayırmalı interferons spektroskopisi ile 5d56s7s -> 5d56s6p ve 5d56s6d -> 5d56s6p spektral geçişlerindeki izotop kaymaları (IS) ve hiper ince yapılar (hfs) incelendi. Alt seviyeler olan 5d56s6p konfıgurasyonunun seviyelerindeki konfigurasyon karışımları gözönüne alınarak 5d56s7s ve 5d56s6d konfıgürasyonlarının ortalama konfigurasyon IS değerleri elde edildi. Platinin IS ve hfs incelemelerinde lazer optogalvanik spektroskopisi ve yüksek ayırmalı interferons spektroskopisi uygulandı. 5d96s, 5d86s2, 5d86s6p ve 5dy6p konfıgürasyonlarının seviyelerindeki karışımlar gözönüne alınarak Platin in tek ve çift konfıgürasyonlarının ortalama konfigurasyon IS değerleri elde edildi. Platin 'in çift konfıgurasyonları için Crossed-Second- Order (CSO) etkisi düşünülerek parametrik IS analizi gerçekleştirildi. Buna ek olarak ilk defa parametrik tanımlama yolu ile tek pariteli iki konfigurasyon için tek elektron parametreleri elde edildi. ABSTRACT INVESTIGATIONS OF ISOTOPE SHIFT AND HIPERFINE STRUCTURE IN RHENIUM AND PLATINIUM BY MEANS OF LASERSPECTROSCOPIE AND INTERFERENCE SPECTROSCOPY The isotope shift (IS) and hyperfine structure (hfs) in a rhenium hollow cathode discharge was studied for transitions of type 5d56s7s -» 5d56s6p and 5d56s6d -> 5d56s6p through Doppler-free saturation absorption laserspectroscopy and high resolution interference spectrosopy. Taking configuration mixing in the lower levels of 5d56s6p under consideration, the average configuration IS values were obtained for the configurations 5d56s7s and 5d56s6d. Laser optogalvanic and again interference spectroscopy has been applied in IS and hfs studies for the Platinium. Considering configuration mixing in each of the levels of 5d96s, 5d86s2, 5d86s6p and 5d96p, average shifts of the configurations for even and odd states have been evaluated. A parametric IS analysis also considering Crossed-Second-Order (CSO) effect for the even configurations in Platinium has been performed. In addition, single electron hfs parameters for two odd configurations for the first time were determined by means of a parametric description.
Özet (Çeviri)