Hava numunelerinde eser elementlerin ve Lu2La2Ga3O12 : Cr3+, TeO2LiCL : Tm3+ kristallerindeki safsızlıkların nötron aktivasyon yöntemi ile belirlenmesi
Determination of trace elements in air samples and impurities in Lu2La2Ga3O12 : Cr3+, TeO2LiCL : Tm3+ crystals by neutron activation analysis
  1. Tez No: 112248
  2. Yazar: BİRKAN BELİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN GÜVEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
HAVA NUMUNELERİNDE ESER ELEMENTLERİN VE Lu2La2Ga3012:Cr3+, Te02LiCI : Tm3* KRİSTALLERİNDEKİ SAFSIZLIKLARIN NÖTRON AKTİVASYON YÖNTEMİ İLE BELİRLENMESİ ÖZET Nötron Aktivasyon Analizi, eser elementlerin nicel analizinde kullanılan çok duyarlı bir tekniktir. Bu nedenle multielement analizinde ilk başvurulan yöntemlerden biridir. Nötron aktivasyon analizinin en önemli avantajlarından biri matris yapısında H, C, O, N, P ve Si içeren örneklerde eser elementlerin belirlenmesidir. Dolayısıyla, bu yöntemle matris elementlerinden gama ışını gelmez ve dolayısıyla spekturumda herhangi bir girişim olmaz. Bu çalışmada incelenen numunelerin ışınlamaları, İstanbul Teknik Üniversitesi Nükleer Enerji Enstitüsü TRIGA MARK-II reaktöründe yapıldı. Kısa yarıömürlü izotoplar Tavşan sisteminde 5 dakika ve uzun yarıömürlü izotoplar reaktörün merkezinde 30 dakika ışınlandı. Gama ışını spektrumla rı1332 keV de enerji rezolüsyonu 1.8 keV olan yüksek saflıkta bir HPGe dedektörü ve Canberra S 100 çok kanallı analizörü ile alındı. Alman spektrumlar Sampo 90 programı ile analiz edildi. Nötron aktivasyon analizinin çevre ve kristal teknolojisi üzerine olan uygulamaları oldukça yaygındır. Hava numunelerindeki elementlerin, özellikle Pb, Cd ve As incelenmesi halk sağlığı bakımından önem taşır. Kurşunlu benzin kullanan araçlarda havaya bol miktarda Pb ve Br atılır. Bu çalışmada, yoğun trafik akışı olan İstanbul ikinci boğaz köprüsünden alınan hava numuneleri nötron aktivasyon analizi ile incelendi ve 22 element belirlendi. Pb, Cd, ve Fe miktarları ise Atomik Absorpsiyon spektroskopisi (AAS) ile tayin edildi. Köprü civarı ve kırsal kesimden alınan örneklerin elementel yapısını karşılaştırmak için İTÜ Maslak kampüsünden numune alındı ve aynı yöntemle değerlendiridi. İki bölge arasında Fe, Br, As, Mg, Al, Ti, Cr, Cu, Sb, La, La, Sc ve Sm miktarla rında büyük farklılıklar görüldü. Köprü örneklerinde Br/Pb oranı için 0.58(16) ve Cl/Pb oram için ise 2.6(6) bulundu. Lazer özelliği gösteren kristallerde katkı iyonlarının miktarları optik ve termal özellikler bakımından oldukça önemlidir. La2Lu2Ga3012 :Cr3+ ve Te02LiCl :Tm3+ kristal örnekleri nötron aktivasyon analizi ile incelendi. İlk kristalde matris yapışım oluşturan ana elementler ile birlikte Cr3+ katkı iyonu ile Zn ve Ir safsızlıklarının miktarla rı belirlendi ve XRF sonuçlan ile karşılaştırıldı. Diğer kristalde ise yine ana elementlerle birlikte Tm3+ katkı iyonu ile Na safsızlığı tespit edildi. vıu
Özet (Çeviri)
DETERMINATION OF TRACE ELEMENTS IN AIR SAMPLES AND IMPURITIES IN Lu2La2Ga3012 -.Cr3*, Te02LiCl rTm3* CRYSTALS BY NEUTRON ACTIVATION ANALYSIS SUMMARY Neutron activation analysis (NAA) is a very sensitive analytical technique for performing quantitative analysis of trace elements. Therefore, it is a referee method in multielement determination. One of the important advantages of NAA is the sample matrices consisting of H, C, O, N, P and Si. Thus, there will not be any gamma radiation from the main compositions and it does not cause any interference. Sample irradiations for this work were performed in TRIGA MARK II reactor at the Nuclear Energy Institute of Istanbul Technical University. Samples were irradiated 5 minutes in the rabbit system for short-lived radioisotopes, 30 minutes in core for long- lived radioisotopes. Gamma spectra were taken by HPGe detector with 1.8 keV energy resolution at 1332 keV and Canberra S 100 multichannel analyzer system. Sampo 90 program was used in analysing. The applications of NAA on environment and crystal industry are quite common. Elements in aerosols, especially Pb, Cd and As are very important for human fitness. Motors burning leaded gasoline contribute large amount of Pb and Br to the atmosphere. In this work, air samples collected at the second bosporus bridge of Istanbul which carries a heavy traffic load analyzed and 22 elements were determined by NAA. Pb, Cd and Fe concentrations were determined by Atomic Absorption Spectroscopy (AAS). In order to define the differences in the concentrations of the elements in aerosols between bridge area and rural site, a sample collected from ITU campus was also irradiated and analyzed. Highly differences in the quantities of Fe, Br, As, Mg, Al, Ti, Cr, Cu, Sb, La, Sc and Sm were observed between the two sites. Based on the results of the samples from the bridge, 0.58(16) for Br/Pb and 2.3(6) for Cl/Pb ratio were calculated. The quantities of the additive ions are very important for optical and thermal properties in laser crystals. La2Lu2Ga30i2 :Cr3+ and Te02LiCl :Tm3+ crystal samples were analyzed by NAA. The main elements, additive ion Cr3+ and impurity elements Zn and Ir were determined in first crystal and checked by XRF method. In other crystal, Te, CI, Tm, as impurity Na, were determined. IX i KURULA.ff-C