Biyojenik aminlerin tayini için yeni yöntemler geliştirilmesi
Development of new methods for determination of biogenic amines
- Tez No: 537389
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SİBEL EMİR DİLTEMİZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu çalışmada, dopamin tayinine yönelik olarak üç farklı sensör sistemi geliştirilmiştir. Dopamin duygu, tepki ve hareketleri kontrol eden, beyin süreçlerinde önemli rolleri olan bir kimyasaldır. Dopamin tayini için, hazırlanan ilk sensör sisteminde 3-APBA ile modifiye edilmiş CuO, ZnO ve CuO-ZnO kompozit nanolif yapıları ile kaplanmış QCM elektrot sistemi kullanılmıştır. Bu sayede sensör yüzeyindeki kütle değişimden yararlanılarak dopamin tayini gerçekleştirilmiştir. İkinci yöntem olarak, moleküler baskılı polimer (MIP) tabanlı potansiyometrik sensör geliştirilmiştir. Bu amaçla dopamin baskılı polimer yapıları hazırlanmıştır. Bu yüzeyler potansiyometrik sensör sisteminin tanıyıcı tabakası olarak kullanılarak analizler gerçekleştirilmiştir. Oluşan potansiyel değişimi kullanılarak analizler gerçekleştirilmiştir. Üçüncü yöntem olarak ise, karboksi metil dekstran (CMD) ile modifiye çip yüzeylerine 3-APBA ligantı immobilize edilerek reflektometrik interferans spektroskopisi (RIfS) temelli sensör sistemi geliştirilmiştir. Elde edilen analizler sonucunda hesaplanan LOD değerleri QCM, Potansiyometrik sensör ve RIfS için sırasıyla 2x10-11 M, 3,86x10-10 M, 6,5x10-10 M olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, sensor was developed by three different methods for dopamine determination. Dopamine plays an important role in the brain processes controlling emotion and movement. As the first prepared sensor system, 3-APBA modified CuO, ZnO and CuO-ZnO composite nanofibers coated with Quartz Crystal microbalance QCM electrode system were used for determination of dopamine. In this wise, the dopamine determination was carried out by utilizing the mass change on the sensor surface. As the second method, a molecular imprinted polymer (MIP) -based potentiometric sensors have been developed. For this purpose, dopamine imprinted polymer was prepared. These surfaces were analyzed as the recognition layer of the potentiometric sensor system. Analysis was made using the resulting potential change. As a third method, 3-APBA ligand immobilized on the modified chip surfaces with CMD has developed a sensor system based on reflectometric interference spectroscopy (RIfS). The LOD values calculated for the obtained analyzes were found as 2x10-11 M; 3,86 x 10-10 M; 6,5x10-10 M for QCM, Potentiometric sensor and RIfS respectively.