1170 nolu Gönye, Batum Sahil Köyleri Nüfus Defteri'nin değerlendirmesi
The evaluation of Population Registers of Coastal Villages in Gonio and Batumi Number 1170
- Tez No: 345509
- Danışmanlar: PROF. DR. NEBİ GÜMÜŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Tarih, Religion, History
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 325
Özet
1170 Nolu Gönye, Batum Sahil Köyleri Nüfus Defteri'nin Değerlendirmesi adlı çalışma giriş, birinci bölüm, ikinci bölüm ve sonuç kısımlarından oluşmaktadır. Bu çalışma ile ilgili bölgenin XIX. yüzyıldaki demografik yapısı incelenmiştir. İnsanoğlunun geleceğe yönelik ilgisinin geçmişe yönelik ilgiyle benzerlik gösterdiği ortadadır. Çünkü insan ancak yaşadığı ana sahiptir. Geleceğe dair herhangi bir tasarrufu olamaz. Aynı şekilde geçmiş de yaşanmışlığı ile artık geride kalmıştır. Değiştiremeyeceğimiz ve hükmedemeyeceğimiz bir alandır. Geçmişe yönelik merak edilen konuların başında ?soy? kavramı gelmektedir. Öyle ki; bazı toplumlar ?soy ağacı? listeleri hazırlamış ve bu alanı özel itibar sebebi görmüştür. Üzerinde çalıştığımız, T.C Başbakanlık Osmanlı Arşivi Daire Başkanlığı?nda NFS.d kod ve 1170 sıra numarası ile saklanan nüfus defteri de bölgede halihazırda yaşayan ya da başka yerlere göç etmiş insanların köklerine ışık tutacak niteliktedir. Çalışmanın giriş kısmında, gerekçe ve buna bağlı bakış açısı ele alınmıştır. Birinci bölümde, yapılan nüfus sayımının deftere kaydedilme şekli ve defterin sunduğu birtakım kavramlar analiz edilmiştir. İkinci bölümde, çalışmanın asıl gövdesini oluşturan nüfus kayıtlarının latinize edilmiş hali yer almaktadır. Sonuç bölümünde ise uzun soluklu bu çalışmadan ortaya çıkan bazı değerlendirmelere yer verilmektedir. Defterin -belli sebeplerle- erkek nüfusu dikkate alarak hazırlanmış olması bir eksiklik olsa da tahmini birtakım hesaplamalarla kadınların da dahil olduğu genel nüfusun durumu irdelenebilir. Bu duruma karşılık defterin sunduğu en önemli imkanlardan olan; aile isimleri, lâkaplar ve hatta kişilerin eşkallerinin kısaca aktarılması; yapılacak başka araştırmalara ışık tutacak niteliktedir.
Özet (Çeviri)
This study named ?The Evaluation of Population Registers of Coastal Villages in Gonio and Batumi Number 1170? includes the sections ?Introduction?, ?First Chapter?, ?Second Chapter? and ?Conclusion?. In this study, the demographic structures of the related places in the 19th century are examined. It is clear that people?s interest in the future parallels with their interest in the past since they just have the present moment. People don?t have a definite effect on the future. In the same way, past is already in the past with all the things lived. It is a period of time which is not possible to change or control. Genealogy is one of the subjects people care most about the past. For this reason, some societies have prepared lists of family tree and the families whose roots go more back to the past have gained special reputation. The population registers on which I have studied, kept with the code NFS.d and the number 1170 in the Turkish Republic Prime Ministry General Directorate of State Archives Departmant of Ottoman Archives, shed light on the roots of the families who live there now or migrated to other places in the past. In the ?Introduction? section of the study, the reason and the related viewpoint is expressed. In the ?First Chapter?, how the census is recorded to the papers and the meanings of some words and phrases in the papers are analysed. In the ?Second Chapter?, population registers which form the main body of the study are showed in Latin alphabet. In the ?Conclusion? section, several evaluations arised from this long-term study are presented. Despite the fact that the demographic data were only recorded according to men?s population for several reasons is a lack, with some approximative calculations, it?s possible to examine the state of total population which includes the number of both men and women. On the other hand, family names, nicknames, and even physical descriptions of people in the registers are of great importance to other researchs planned to do.