Akkapı 2 nolu Aile Sağlığı Merkezine kayıtlı diyabetik hastalarda glisemik kontrole etki eden faktörlerin değerlendirilmesi
Evaluation of factors affecting glycemic control in type 2 diabetic patients at Akkapı Family Health Center No 2
  1. Tez No: 963608
  2. Yazar: UĞUR OYMAK
  3. Danışmanlar: DR. MERTHAN TUNAY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Adana Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Aile Hekimliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Akkapı 2 Nolu Aile Sağlığı Merkezine Kayıtlı Diyabetik Hastalarda Glisemik Kontrole Etki Eden Faktörlerin Değerlendirilmesi Giriş: Bu çalışma, Tip 2 diyabet hastalarında glisemik kontrolü (HbA1c) etkileyen sosyodemografik, yaşam tarzı, tedaviye uyum, sağlık hizmeti erişimi ve psikososyal faktörleri incelemeyi amaçlamaktadır. Aile hekimliğinin diyabet yönetimindeki rolünü güçlendirmek hedeflenmiştir. Materyal ve Metot: Kesitsel, tanımlayıcı bu çalışma, etik onam sonrası 120 katılımcı ile Adana Akkapı 2 Nolu Aile Sağlığı Merkezi'nde gerçekleştirildi. Katılımcılara demografik verileri, yaşam tarzı ve beslenme alışkanlıklarını, tedaviye uyumu, sağlık hizmetlerine ulaşımı ve glisemik kontrol durumunu değerlendiren ve 33 sorudan oluşan anket formu uygulandı.
Özet (Çeviri)
Evaluation of Factors Affecting Glycemic Control in Type 2 Diabetic Patients at Akkapı Family Health Center (No. 2) Introduction: This study aims to examine the sociodemographic, lifestyle, treatment adherence, healthcare access, and psychosocial factors affecting glycemic control (HbA1c) in patients with Type 2 diabetes. It also aims to strengthen the role of family medicine in diabetes management. Materials and Methods: This cross-sectional, descriptive study was conducted with 120 participants at Adana Akkapı 2 Family Health Center after obtaining ethical approval. A 34-item questionnaire was administered to collect demographic data, lifestyle and dietary habits, treatment adherence, access to healthcare services, and glycemic control status.