How education and training policy of the European Union operates on education in Turkey -case of sub-programme-Comenius-Multilateral projects
Avrupa Birliği eğitim programları Türkiye'de eğitime ne getirmektedir? bir durum çalışması: Comenius çok taraflı projeler
  1. Tez No: 345516
  2. Yazar: FİLİZ YAĞMURLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZGEHAN ŞENYUVA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Avrupa Çalışmaları Bölümü
  13. Sayfa Sayısı: 156
Özet
Bu çalışma, Avrupa Birliği'nin Eğitim politikalarını AB-Türkiye ilişkileri ve Türkiye'nin adaylık sürecinde yürüttüğü eğitim politikaları ile birlikte incelemektedir. Avrupa Birliği Eğitim politikasının yasal çerçevesi, tarihsel gelişimi, ilgili kurumları, eğitim ve öğretim alanındaki hedefleri, stratejik amaçları ve AB Eğitim ve Gençlik programları tartışılmıştır. Ayrıca, Helsinki'den bu güne, Türkiye'nin eğitim alanındaki yasal düzenlemeleri, kurumsal düzenlemeler ve değişiklikleri, AB'nin eğitim hedefleri ile uyumlu ulusal ve bölgesel projeler, ayrıca faydalanılan program ve fonlar incelenmiştir. Bir durum çalışması yapılarak, AB Eğitim Programları'nın Türkiye'de eğitimi nasıl etkilediğine, kişisel ve mesleki gelişim, kurumsal işbirliğinin ve kapasitenin gelişimine olan etkisi çerçevesinde, cevap aranmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis analyzes EU?s education and training policy together with EU-Turkey relations and Turkey?s path in candidacy regarding the education and training policy. Treaty base of the European Union Education and Training Policy together with its chronological development and its institutions of ET policy, the benchmarks in education and training, strategic objectives and European Union Education and Youth Programmes will be discussed. Moreover, since Helsinki, Turkey?s legislative regulations and adaptations, institutional arrangements and changes, national and regional projects/campaigns in line with the EU?s educational objectives, programmes and funds benefitted will be examined. With a case study, this thesis will trace the impact of education and training action programmes on education in Turkey within the context of impact on personal and professional development, impact on institutional cooperation and capacity building.