Institutionalisation in human rights in Turkey in the context of international assessment mechanisms
Uluslararası değerlendirme mekanizmaları kapsamında Türkiye'de insan haklarında kurumsallaşma
- Tez No: 345517
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ASUMAN GÖKSEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Public Administration, Political Science, International Relations
- Yıl: 2013
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Avrupa Çalışmaları Bölümü
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
Bu tez insan haklarına adanmış yeni bir yapı kurmak için Türkiye'yi zorlayan dinamiklere odaklı olarak, Türkiye'deki insan hakları alanındaki kurumsallaşma sürecini kurumların niteliklerini değerlendirerek incelemeyi amaçlamaktadır. Bu amaç doğrultusunda, ilk olarak insan hakları alanındaki kurumsallaşmanın dünyadaki gelişimi incelenmektedir. AB'ye katılım süreci, Türkiye'nin Kopenhag siyasi kriterlerine uyumunun sağlanması ve bu amaçla yasal reformlar gerçekleştirmesi için önemli bir itici güç olmuştur. Bu nedenle uluslararası alanda devam eden eğilimler doğrultusunda, 2012 yılı Aralık ayı itibariyle Türkiye'nin insan hakları alanındaki kurumsallaşma süreci analiz edilmiştir. Ancak AB'nin değişen tavsiyeleri yeni yapılar kurma konusunda 2006'dan sonra reformların niteliğini değiştirmiştir. Özellikle 2006'dan sonra Türkiye, ülkede insan haklarının uluslararası standartlar doğrultusunda temini ve izlenmesi için yeni bir gündemle karşı karşıya kalmıştır. Bu kurumlar Türkiye İnsan Hakları Kurumu, Kamu Denetçiliği Kurumu, Kolluk Gözetim Komisyonu ve Eşitlik Kurulu'dur. Ancak bağımsız yapıların olması, Türk kamu yönetiminde alışılmış bir durum değildir. Bu çalışma, AB müktesebatı ve AB iyi uygulamalarıyla uyumlu olup olmadığını belirlemek üzere, bu yeni kurulmuş kurumların mevzuatlarını, kurulacak kurumların ise taslak mevzuatlarını, bağımsız uzmanlar, Avrupa Konseyi, Birleşmiş Milletler ile dış ve yerel insan hakları sivil toplum kuruluşlarının değerlendirmelerini incelemektedir.
Özet (Çeviri)
The thesis aims to analyse the process of institutionalization of human rights in Turkey, by assessing the nature of the institutions with the focus on the dynamics forcing Turkey to establish a totally new structure devoted to human rights. In line with this aim, firstly worldwide development of institutionalization in the area of human rights is examined. The process of accession to EU has been a strong impetus for Turkey to ensure the compliance with the Copenhagen political criteria and to undertake legislative reforms for this purpose. Therefore in line with the ongoing trends in the international area, the process of institutionalization of human rights in Turkey until December 2012 is analysed. However changing recommendations of EU along the road changed the nature of the reforms after 2006 in terms of establishing new structures. Especially after 2006, Turkey faced a new agenda oriented to establish new independent democratic structures to ensure and monitor that human rights are implemented within the country accordingly with international standards. These institutions are namely Human Rights Institution of Turkey, Ombudsman, Law Enforcement Monitoring Commission and Equality Body. However having independent structures is not common within Turkish public administration. This study mainly analyses the legislation of these new institutions and draft legislation to be established and the evaluations made so far by the independent experts, the Council of Europe, United Nations and external and domestic human rights NGOs to identify whether these institutions are in line with EU acquis/EU best practices.