Social capital formation and disposition of the hometown associations in Turkish politics: The Ankara case
Türk politikasında sosyal sermaye oluşumu ve hemşehri dernekleri: Ankara örneği
  1. Tez No: 345523
  2. Yazar: EREN ŞENALP
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TARIK ŞENGÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kentsel Politika Planlaması ve Yerel Yönetimler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Büyük kentler Cumhuriyet'in kuruluşundan bu yana siyasal alanın merkezinde olmuştur. Ancak 1950'li yıllardan başlayarak büyük kentlerin siyasal dinamikleri önemli ölçüde değişmiştir. Bu değişimin önemli kaynaklarından biri kır kökenli göç olurken, çok kısa sürede büyük kentlerin yarı nüfusu bu kesim tarafından oluşturulmuştur. Yarışmacı siyasal bir ortamda siyasal partiler göçmen nüfusla patron-adamı ilişkilerince nitelenen dinamik bir ilişkiye girmiştir. Diğer yandan aynı dönemin büyük kent siyaseti dikkate değer bir radikalleşmeye de konu olmuştur. 1970'li yıllarda patronaj ilişkileri ile radikal siyaset arasında oluşan hassas denge oluşmuştur. Bu denge 1980 darbesi sonrasında sınıf ilişkilerinin gerilemesinin bir sonucu olarak kimlik siyasetinin öne çıkması ile patronaj ilişkileri lehine değişmiştir. Hemşerilik ilişkileri ve dernekleri kimlik siyasetinin parçası olarak öne çıkarken, bu örgüt ve yapılar siyasal alanda yükselmenin atlama taşları haline gelmiştir. Bu tür bir stratejinin ortaya çıkışı daha gerilere gitmesine karşın, 1980 sonrasında çok daha etkin hale gelmiştir. Tez çerçevesinde yürütülen alan çalışması hemşehrilik siyatinin yükselişine işaret etmekle birlikte, toplumsal alanla siyasal alan arasında hemşehrilik dernekleri aracılığıyla kurulan ilişki toplumsal tabanda bu yapıların ve bu yapıları kullananların meşruiyet zeminini zayıflatmaktadır.
Özet (Çeviri)
Large cities in Turkey have been at the centre of political field since the foundation of republic. However starting from the late 1950s, the political dynamics of the large cities have changed immensely thanks to the rapid migrations from the rural areas. In a short space of time half population of the large cities was constituted by the migrant population. In a competitive political environment political parties entered a dynamic relationship with the migrant population characterised by so-called patron-client relations. On the other hand there was also a process of radicalisation of politics during the same period led by the large city politics. There was an uneasy and delicate relationship between clientelism and radical politics in the 1970s. This balance has been changed dramatically in favour of clientelistic relations by 1980 coup d?état as the decline of the class politics paved the way for various forms of identity politics including Hemşehrilik relations and hometown associations as its organizational form. The thesis focuses on the hometown associations as a key form of social in general and political capital. Although hometown associations have been used as a stepping stone to the political carrier from the very beginning, this strategy became highly influential after the 1980s. The empirical research shows that despite effective working of such a strategy, it tends to create a legitimacy problem for the hometown associations and the political figures using employing such a strategy.