Reading urban transformation through the case of Mamak, Ankara
Kentsel dönüşümü Mamak, Ankara örneğinde yorumlamak
- Tez No: 345522
- Danışmanlar: PROF. DR. MELİH ERSOY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2013
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kentsel Politika Planlaması ve Yerel Yönetimler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 231
Özet
Bu çalışmanın amacı Ankara Metropolitan alanında yer alan Mamak ilçesinde, benzer müdahale geçmişine sahip alanlarda ortaya çıkan farklı mekansal gelişme doku ve hızlarını anlamak ve nedenlerini açıklamaktır Çalışmanın temel savı, dönüşüme ilişkin mevcut kuramsal araçların dönüşümün hızlı gerçekleştiği dinamik süreçlerle ilgilendiği, yavaş bir kentsel dönüşüm deneyimleyen Mamak için yeterli olmadığıdır. Geliştirilen yeni kavramsal çerçevenin hedefi, yoğun devlet müdahalesine rağmen yavaş dönüşüm ve dönüşmeme olgularını kentsel dönüşüm anlatımına dahil etmektir. Çalışmada, dönüşmeme olarak algılanan durumun, içkin olarak farklı dönüşme potansiyellerine sahip olduğu varsayılmaktadır. Bu potansiyeller, müdahale ve sosyo-mekansal sabitlerin diyalektiği ile ortaya çıkmakta ve aynı zamanda da ?potansiyel mekanı? oluşturmaktadır. Bu diyalektik, bir ?dönüşümsel güç? ortaya çıkararak kentsel dönüşümü getirmekte ve mekansal gelişme doku ve hızları bu gücün büyüklüğüne göre farklılaşmaktadır. Bu kavramsal çerçeve ile Mamak?ta benzer müdahale geçmişleri olan ya da benzer konumlarda olan altı altbölge irdelenmiştir. Alan çalışması tezde ortaya konan kavramların ileriki çalışmalarda da uygulanabilir şekilde geliştirilmesine katkıda bulunmuş, bunun yansıra altbölgelerin dönüşüm güçlerine göre değerlendirildiği yeni bir sınıflama geliştirmiştir. Gücü düşük dönüşüm alanlarında planlanmamış ve beklenmedik şekilde ortaya çıkan fiziksel ve sosyal dokular, çalışma kapsamında yerel bağlantılarına referansla yapılı çevreleri daha yaşanır kılma yönünde fırsat ve siyasa girdileri olarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The dissertation aims to understand and explain the different paces and patterns of spatial development in the Mamak district of Ankara, despite similar intervention backgrounds. It is suggested herein that understanding the characteristics of Mamak?s transformation requires more than the available theoretical tools, which are more suited to dynamic transformation processes, in that Mamak?s transformation has been rather slow. The conceptual framework developed in this study endeavors to incorporate the slow and non-transformation phenomena that occur alongside state interventions into the account of urban transformation; and it is proposed that what is perceived as a state of non-transformation embraces inherently potentialities for transformation. These potentialities are formed and reformed as a result of the dialectical relationship between the interventions and the ?socio-spatial fixity (SSF)? of an area, which also forms a potential space. Subsequently, this formation process evolves into a state of transformation by producing a ?transformation power,? the magnitude of which is explanatory in the different pace and patterns of development. The study makes an analysis of Mamak using this new conceptual framework, tracing six sub-areas with either similar intervention backgrounds or similar locations. The case study contributes to the refinement of concepts for possible further uses, and presents a new means of categorizing sub-areas based on their transformation power. Some unplanned and unexpected physical and social patterns that have emerged in areas with low transformation power are evaluated as a policy input for an ameliorated environment for Mamak.