The rural settlement pattern in Bozburun Peninsula during Classical and Hellenistic Periods
Bozburun Yarımadası'nda Klasik ve Hellenistik Dönem kırsal yerleşim düzeni
- Tez No: 345524
- Danışmanlar: PROF. DR. NUMAN TUNA, PROF. DR. G. M. VEDAT TOPRAK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 2013
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yerleşim Arkeolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 577
Özet
Güneybatı Karya'da yer alan Bozburun Yarımadası (Karya Kersonessosu/ Hellenistik dönem Rodos Perası), engebeli bir topografyada ve kıt kaynaklar altında kırsal yerleşimlerin ve akıllıca yönetilen tarım teraslarının yayılım gösterdiği büyük bir kırsal şebekedir; bu bağlamda bölgedeki mekânsal örgünlerin çeşitli ihtiyaçlara göre ortaya çıkmış olması muhtemeldir.Bu araştırmanın amacı, Klasik ve Hellenistik dönemler boyunca, öncelikle çevresel koşullara bağlı olarak tarımsal üretime dayalı kırsal yerleşimlerin (?deme?ler) örgütlenme biçimini anlamak ve İ.Ö 3- 2. yy'lar arasında ciddi nüfus artışları yaşayan bu yerleşimlerin mekansal yapı değişim sürecini açıklamaktır. Araştırma alanı, Turgut Köyü'nün güney sınır çizgisinden itibaren ana karadaki kıstağa kadarki alanla sınırlanmaktadır.Ekstansif yüzey araştırmaları ile CBS ve fotogrametrik yöntemlerle birleştirilen havadan arkeoloji uygulamaları, 5 km'lik sıklıkta ve ortalama 30 km2'lik territoriumlara sahip olan deme merkezlerinin topoğrafya ile uyumlu olarak yer seçtiğini; Rodos hakimiyeti boyunca düzensiz görünen ancak rastgele olmayan mekansal yapının, ekonomi güdülü geliştiğini göstermektedir.Araştırmada, Phoinix örneklemi bazında çalışılan kurgular, yerleşim alanlarının, 200 m'ye kadar çıkan ve kırmızı Akdeniz toprak örtüsü (terra-rosa) üzerindeki 30 derecelik eğimleri bulan (bakıdan bağımsız) yerlerde, arazinin yalnızca %2'sini oluşturduğunu ortaya koymaktadır. Fiziki açıdan parçalı çevresel ortamlardan hayli etkilenmiş olan genel silueti ve yeniden yapılandırılan antik nüfusu, Klasik Phoinix'in Hellenistik döneme doğru gelişimi sürecinde kendini, 1.3 km uzaklığa kadar ağaç dalı desenine dönüştürdüğünü ve nüfus bakımından %250'lik bir artış sergilediğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Located in southwest Caria, Bozburun Peninsula (Carian Chersonesos/ Rhodian Peraea) is a big network of chorai with cleverly managed agricultural terraces and rural settlements scattered across an undulated topography and scarce resources whereby spatial patterns must have been formed according to various needs.The objective of this research is to understand the manner of organisation of rural settlements, the so-called ?demes (????)? which were essentially shaped according to environmental conditions and agrarian motives in Classical and Hellenistic periods and that gave rise to tremendous demographic expansions in 3rd- 2nd centuries B.C, and explain the change process in the rural settlement pattern thereof. The scope area is limited with the southern horizontal border line of Turgut Village until the isthmus on the mainland.Extensive surveys and aerial applications fused by GIS and photogrammetric techniques have shown that orientation of deme centers, which are located at 5 km intervals with 30 km2 territoriums on average, fit to topography and their dispersed patterns but non-random spatial structure was economy driven during the Rhodian colonization.Projections endeavored for the sampling case of Phoinix have revealed that settlement areas, which are made up of only 2% of terrain, occurred up to 200 m where slope degrees reach 30% over terra-rosa soil cover, regardless of aspect. The general silhouette, as highly affected by fragmented environments and reconstruction of ancient population put forward that the Classical deme transformed itself into a dendritic pattern extending as far as 1.3 km and experienced 250% increase as it grew into the Hellenistic period.