Household organization in Classical Burgaz (Palaia Knidos): Domestic assemblages, space and function
Klasik Dönem Burgaz'da (Eski Knidos) hanehalkı organizayonu: Evsel buluntular, mekan ve fonksiyon
- Tez No: 345525
- Danışmanlar: PROF. NUMAN TUNA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 2013
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yerleşim Arkeolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 284
Özet
Bu tezin temel amacı Klasik Dönem Burgaz (Eski Knidos) konutlarında ele geçen verileri sunmak ve konutlardaki ilişkili faaliyetleri tartışmaktır. Buluntu grupları ve mimarisi dikkate alınarak güneybatı Anadolu?da yeralan Burgaz?da kazılarla ortaya çıkarılan dokuz konutun incelenmesi sonucunda İ.Ö.4. Yüzyıl?daki iç mekan organizasyonu ve mekan kullanımı anlaşılmaya çalışılmıştır. Çalışmanın teorik temelini arkeologlar tarafında ?hanehalkı arkeolojisi? olarak uyarlanan ve antik koşullara uygulanan konut antropolojisi ya da evsel faaliyet alanı oluşturmaktadır. Metodolojik olarak arkeolojik çerçevede bir konut içindeki buluntu dağılımının analizinden hareket eden bir yaklaşım kullanılmıştır. Çalışmanın sonucu, evsel buluntu gruplarının incelenmesinde çok işlevsellik, korunma durumu, konteks, ve genel mekan organizasyonu da dahil olmak üzere birçok değişkenin göz önünde bulundurulması gerektiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The main aim of this dissertation is to present data on and to discuss the activity engaged in by the household in the Classical Burgaz (Palaia Knidos) houses. Through the examination of nine recently excavated houses, combined with consideration of their artifact assemblages and architecture, it has been tried to gain insight into the use of domestic space and household organization at Burgaz (located in the Southwestern Anatolia) in 4th Century B.C. The theoretical foundation for this research is drawn from the anthropology of the house or domestic sphere, whose characteristics have been adopted by archaeologists and applied to ancient contexts in the form of ?household archaeology?. Methodologically, the approach that draws from artifact patterning analyzed within a household archaeological framework was used. The results of the study demonstrate that a wide variety of variables must be considered when examining the artifacts of domestic assemblages including multi-functionality, condition, context, use status, and the overall organization of space.