Education and experience in nursing: A comparison between vocational and university graduates
Hemşirelikte eğitim ve deneyim: Meslek lisesi ve üniversite mezunlarının bir karşılaştırması
- Tez No: 345526
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FATMA UMUT BEŞPINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2013
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kadın Çalışmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bu çalışmanın amacı Türkiye'de son 20 yıldır hemşireliğin geleneksel bir faaliyetten meslek olmaya doğru olan geçişini iki ayrı yaş grubunun üzerinden değerlendirilmesidir. Değerlendirme temel olarak iki ayrı grubun aile, eğitim, hemşireliğin toplumdaki yeri ile ilgili görüşleri, geleneksel faaliyet ve profesyonel bir meslek olma konusunda benzerlikleri ve farklarını anlamayı amaçlamıştır. Farklı hemşirelik eğitimi alan hemşireler arasında bakım anlayışını ve duygusal emek kavramlarının farklı algılanmasına neden oluşturabilir. Bu çalışma iki grup arasında gelenesel aktiviteden meslek olmaya yönelik bakış açıları normatif olarak ele alınmamıştır ve asıl amaç ne profesyonel bir iş olarak hemşireliğin idealize edilmesi nede geleneksel bir bakım faaliyeti olma durumunu eleştirmektir. Bu çerçevede iki grup hemşire ile derinlemesine görüşme yapılmıştır. Deneyimli hemşireler en az 15 yıl iş deneyimi yeni mezunlar ise en az 1 yıllık deneyimli olarak seçilmiştir. Sonuçun deneyimli ve yeni başlayan hemşirelerin duygusal emek veya bakım anlayışlarının farklı hemşirelik eğitiminden, farklı sosyo ekonomik statüden, deneyim veya yaştan kaynaklanmamaktadır. Profesyonellik hemşirelik eğitimi ile ilişkili değildir, deneyim ilede kazanılabilir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the transformation of nursing from a traditional activity to a profession within Turkey?s context within at least two decades and evaluate in comparative manner across nurses of different ages. The evaluation will be basically on the basis of representing different family background, education, understanding images of nursing in society, approaches towards traditional and professional ways of nursing. Various educational levels and nursing titles might cause the apprehension of understanding of care and emotional labor in nursing in different forms. It is also noteworthy to indicate that evaluation of transformation from traditional activity to professional occupation is not normative in this study, the intention of this study is neither to idealize professionalism nor to criticize traditionalism in nursing. In this framework two groups of nurses were selected for in-depth interview. These are experienced nurses with at least 15 years work experience and incipient nurses with at least 1 year work experience. It is noted that the outcomes do not lead us to come to the conclusion that the meaning of emotional labor or understanding of care show variations according to the different educational forms, family?s socio economic backgrounds, work experience or ages of nurses, instead they are combined together. Professionalism in nursing is not related to nursing education; it can be also gained through experience