War of words: Perception of the Syrian conflict by Russian and U. S. media
Kelimelerin savaşı: Rus ve Amerikan medyası tarafından Suriye çatışmasının algılanması
  1. Tez No: 345534
  2. Yazar: MARİNAI AKTÜRK
  3. Danışmanlar: DR. RİCHARD DİETRİCH
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortadoğu Araştırmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bu tez; Suriye?deki çatışmaların Rus ve Amerikan medyası tarafından nasıl algılandığını analiz etmektedir. Çalışma; Noam Chomsky ve Edward Herman tarafından ortaya konan propaganda modeli üzerine odaklanarak; modelin Amerikan ve Rus gazetelerindeki uygulanabilirliğini kanıtlamaya çalışmaktadır. Tezin içeriğinde dört ana bölüm yer almaktadır. Birinci bölümde; propaganda modeli hakkında kısa bilgiler bulunmaktadır. İkinci bölümde; Rusya - Suriye ve Amerika - Suriye arasındaki ilişkiler ele alınmaktadır. Üçüncü bölümde; Suriye?deki çatışmalar hakkındaki haberler analiz etmektedir. Son bölümdeyse; tez konusuna ilişkin sonuç çıkarımları yer almaktadır. İçerikte; Suriye?de meydana gelen altı büyük olay karşılaştırmalı şekilde yer alacaktır. Chomsky ve Herman?ın iddiası; propaganda modeli batı medyası üzerinde uygulanabilmektedir. Peki aynı iddia Rus medyası için de söylenebilir mi? Suriye?deki çatışmalar hakkında yayımlanan haberlerde; Rus gazetelerinin tarafsız olmadığını ve gazetelerin propaganda malzemesi olarak; belirli bir bakış açısını gerçek bir durum gibi kabullenebilir hale getirmeye yardımcı olduğunu iddia edebilir miyiz?
Özet (Çeviri)
The objective of this thesis is to analyze the behavior of Russian and U.S. media in covering the Syrian conflict. This study focuses on propaganda model offered by Noam Chomsky and Edward Herman and its applicability to the U.S. and Russian newspapers. The thesis consists of four chapters. In the first chapter, a brief information about propaganda model is provided. Chapter two is dedicated to the the Russian-Syrian and U.S.-Syrian relations. The third chapter is the analysis the analysis of news regarding the Syrian unrest. For comparative studies six major events that took place in Syria will be discussed. The final, fourth chapter includes concluding notes on our topic. Chomsky and Herman claim that the propaganda model can be applied to the Western media. But can it be applied to the Russian media as well? Can we claim that Russian newspapers are not objective while reporting on the Syrian conflict, but are rather propaganda tools and help in creating a particular perspective of a conflict that further becomes accepted as a reality?