From Hasan al-Banna to Mohammad Morsi; the political experience of Muslim Brotherhood in Egypt
Hasan el-Benna'dan Muhammed Mursi'ye; Mısır'daki Müslüman Kardeşlerin siyaset tecrübesi
  1. Tez No: 345533
  2. Yazar: AHMET YUSUF ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İHSAN D. DAĞI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortadoğu Araştırmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
Bu tez Mısır?daki Müslüman Kardeşler?in kurulduğu 1928?den 2012?ye kadar geçirdiği siyasi ve ideolojik dönüşümü analiz etmektedir. Hareketin en başından beri amacı toplumu İslamileştirmektir. Ancak siyasete dahil olması ile birlikte hareketin ideolojisinde ve demokrasi, çoğulculuk, kadın ve azınlık hakları konularındaki duruşunda dönüşümler gözlemlenmiştir. Bu çalışma, Müslüman Kardeşlerin bu konulardaki dönüşümünü, resmi kaynakları, seçim programları ve konuşmaları inceleyerek araştırmaktadır. İkinci olarak, her ne kadar Müslüman Kardeşler hareket uzun yıllar muhalif bir güç olarak siyaset yürüttüyse de bu durum son iki yılda hareketin iktidar olması yönünde değişti. 25 Ocak 2011 Devrimi ile Hüsnü Mübarek?in devrimi Müslüman Kardeşlere siyasi tecrübelerini, kendi partilerini, Hürriyet ve Adalet Partisi?ni kurarak ve kendi başkan adaylarını, Muhammad Mursi?yi göstererek test etme olanağı buldular. Bu çalışma partinin kimliğini ve Muhammed Mursi?nin Cumhurbaşkanlığının ilk altı ayını incelemektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis analyses the political and ideological transformation of the Society of Muslim Brotherhood in Egypt from its foundation in 1928 to 2012. In its very establishment, the movement was aiming the Islamization of the public. However, after its engagement with politics the movement experienced a shift in its ideology and in its stance towards number of concepts such as democracy, pluralism, women and minority rights. This study examines the transformation of Brotherhood?s attitude towards these issues by going through its official documents, electoral programs and public speeches. Secondly, despite the movement operated as an oppositional group, its political status shifted towards power in the span of two years. January 25 Revolution in 2011 that ousted Hosni Mubarak allowed Muslim Brotherhood to test its political experience by establishing its own political party, Freedom and Justice Party and fielding a Presidential candidate, Mohammad Morsi. The paper demonstrates the identity of the party and the performance of Mohammad Morsi during first six months of his presidency until the Constitutional Referendum in December 15, 2012.