Religiousness and everyday violations
Dindarlık ve sıradan ihlaller
- Tez No: 345557
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TİMO LAJUNEN, DOÇ. DR. TÜRKER ÖZKAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Din, Psikoloji, Trafik, Religion, Psychology, Traffic
- Yıl: 2013
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 202
Özet
Bu tez, sıradan ihlalleri sosyokültürel bir faktör olan dindarlık açısından incelemeyi amaçlamıştır. Bu doğrultuda, öncelikle sıradan sorunlara ve bunların din/dindarlıkla olan ilişkisine dair toplumdaki ortak anlayışı incelemek için Sosyal Temsiller Teorisi çerçevesinde niteliksel bir pilot çalışma yapılmıştır. Toplam 27 kişiyle (14 erkek, 13 kadın) yapılan mülakatlarda katılımcılar toplumda sorun olarak gördükleri ne varsa belirtmeleri konusunda serbest bırakılmıştır. Konunun geniş olmasından ve daraltılması gerektiğinden tipik bir gündelik bağlam olan trafiğe dair problemler sorularak mülakatlara başlanmıştır. Sonrasında, diğer sorunlar hakkında bilgi alınmıştır. Sonuçlar, Türk toplumunda kişilerarası ihlallerin (trafik bağlamı dahil), kural ihlallerinin (trafik bağlamı dahil) ve çevre ihlallerinin yaygın olduğunu göstermiştir. Katılımcılar, dinle trafikteki sorunlar arasında bir ilişkinin olmadığını ağırlıklı olarak belirtmiştir. Öte yandan, dinin diğer sorunlarla ideal anlamda ilişkili olduğu, yani dinin bu gibi davranışları azaltma potansiyelinin olduğu, çoğunlukla beyan edilmiştir. Pilot çalışma temel alınarak konuya dair bireysel farklılıkları incelemek için ana (anket) çalışması yapılmıştır. Buna göre dindarlık; dini yönelim, dini inanç ve dini pratikleri içerecek şekilde çok boyutlu bir kavram olarak değerlendirilmiştir. Sıradan ihlaller pilot çalışmadan alınmış, görgül olarak üç kategoriye ayrılmıştır (trafik ihlalleri, kabahatler ve kişilerarası ihlaller). Olası aracı değişkenler olarak ahlaki duygular ve sosyal normlar çalışmaya dahil edilmiştir. Veri, anket yoluyla internet üzerinden toplanmıştır. Örneklem, çalışmanın amacı doğrultusunda incelenmiş ve sonuçta 247 kişi analizlere alınmıştır. Bulgular, dindarlığın sıradan ihlallerle doğrudan değil dolaylı olarak ilişkili olduğunu göstermiştir. Buna göre, dini pratikler pozitif şekilde suçluluğu, suçluluk da negatif şekilde hem trafik ihlallerini hem de kişilerarası ihlalleri yordamıştır. Bunun yanı sıra, içsel dini yönelim pozitif şekilde suçluluğu, suçluluk da negatif şekilde kişilerarası ihlalleri yordamıştır. Bulgular sosyal istenirlik açısından incelenmiştir. Son olarak, çalışmanın sınırlılıkları, katkıları, ve çıkarımları ile sonraki araştırmalar için önerilerden bahsedilmiştir.
Özet (Çeviri)
The present thesis aimed to investigate everyday violations in terms of a sociocultural variable, i.e. religiousness. For this purpose, first, a qualitative pilot study was done within the framework of the Social Representations Theory to uncover the collective understanding about ordinary problems and their relation to religion/ religiousness. Interviews were done with 27 participants (14 male, 13 female) who were left free to articulate whatever they considered as problematic in the society. Since the topic was broad and should be narrowed down, interviews started with asking about problems in a typical everyday context, i.e. road environment; afterwards, other problems were asked. Results revealed that interpersonal violations (traffic as a subarea), rule violations (traffic as a subarea), and environmental violations were the prevailing acts in the Turkish society. Moreover, participants heavily mentioned that there was a lack of relationship between religion and traffic problems. However, they mostly claimed that religion ideally influenced, i.e. had the potential to decrease, other problems. Based on the pilot study, the main (questionnaire) study was done to investigate individual differences regarding the topic. In this sense, religiousness was considered as a multidimensional construct including religious orientation, religious belief, and religious practice. Violations were taken from the pilot study and empirically categorized into traffic violations, misdemeanors, and interpersonal violations. Furthermore, as probable mediator variables, moral emotions and social norms were taken into account. The data were collected on the internet via questionnaires. The sample was examined in regard to study purposes and 247 participants remained in the analyses. Results revealed that religiousness was not directly but indirectly related to everyday violations. Accordingly, religious practice positively predicted guilt which in turn negatively predicted traffic violation as well as interpersonal violation. Besides, intrinsic religious orientation positively predicted guilt which in turn negatively predicted interpersonal violation. The findings were evaluated in terms of social desirability. Limitations, contributions, and implications of the study and suggestions for future research were also provided.