Suriyeli gençlerde dindarlık ve ötekileştirilme algıları (Gaziantep ili örneği)
Religiousness and perceptions of marginalization in Syrian youth (Gaziantep province example)
  1. Tez No: 751335
  2. Yazar: BEDİHA DİNÇER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUHAMMET RUHAT YAŞAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Sosyoloji, Religion, Sociology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kilis 7 Aralık Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orta Doğu ve Göç Araştırmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 255
Özet
Bu çalışma en fazla Suriyeli göçmene ev sahipliği yapan Gaziantep ilinde yaşayan Suriyeli gençlerin dindarlıkları ile ötekileştirilme algı ve düşüncelerini konu edinmektedir. Çalışmanın amacı, Suriyeli gençlerin dindarlık yapıları ile ev sahibi toplumla ilişkilerinde ötekileştirilmeye dair yaşadıkları tecrübe ve algılarında dinin etkisini ortaya koyabilmektir. Gençlerin dindarlıkları Glock'un 5 boyutlu dindarlık araştırması model alınarak inanç, ibadet, sosyal etki, entelektüel (bilgi) ve tecrübe boyutları çerçevesinde araştırılmıştır. Çalışma betimsel bir çalışmadır. Çalışmada nitel araştırma yöntemi“fenomenoloji deseni”kullanılarak 23 kişi ile görüşmeler yapılmıştır. Araştırma sonucunda, Suriyeli katılımcı gençlerin genel olarak orta seviyede dindar oldukları bunun yanında gençlerin büyük kısmının her bir boyutta farklılaşan dindarlık yapısına sahip oldukları görülmüştür. Dindarlığın ötekileştirmeyi engellemede ve aidiyet oluşturmada pozitif etkisi olduğu ancak bu durumun yeterince işlevsel kullanılamadığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This study deals with the religiousness and marginalization perceptions and thoughts of Syrian youth living in Gaziantep, which hosts the highest number of Syrian immigrants. The aim of the study is to reveal the effect of religion on Syrian youth's religious structures and their experiences and perceptions of marginalization in their relations with the host society. The religiosity of young people was modeled on Glock's 5-dimensional research on religiosity and investigated within the framework of belief, worship, social impact, intellectual (knowledge) and experience. The study is a descriptive study. In the study, interviews were conducted with 23 people using the qualitative research method“phenomenology design”. As a result of the research, it has been seen that the Syrian participant youth are generally moderately religious, and most of the young people have a religiosity structure that differs in each dimension. It has been seen that religiosity has a positive effect on preventing marginalization and creating belonging, but this situation cannot be used functionally enough.