The effects of feeback sign, achievement goal orientation and regulatory focus on task performance
Geribildirimin yönü, başarı hedef yönelimi ve benlik düzenleme odağının görev performansına etkileri
  1. Tez No: 345556
  2. Yazar: TOLGA ŞAHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. H. CANAN SÜMER, YRD. DOÇ. DR. YONCA TOKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Endüstri ve Örgüt Psikolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu çalışmanın amacı, geribildirimin performans üzerindeki etkilerini incelemektir. Geribildirim yazınında geribildirim-performans ilişkisine yönelik olarak, görevin zorluğu, hedef belirleme, başarı hedef yönelimi ve benlik düzenleme odağı gibi bazı belirleyici değişkenler bugüne dek öne sürülegelmiştir. Bu çalışmada hem durumsal hem de yapısal başarı hedef yönelimi ve benlik düzenleme odağı ile birlikte, geribildirimin yönü ve göreve yönelik öz-yeterlilik algısının geribildirim-performans ilişkisine etkileri bilgisayar destekli bir görev üzerinde deneysel olarak incelenmiştir. Denekler arası çoklu tasarımın kullanıldığı bu çalışmada toplam 207 katılımcı kendilerinin başarı hedef yönelimi, benlik düzenleme odağı ve göreve yönelik öz yeterlilik algılarını ölçen bir anket setini doldurmayı takip eden üç ila on gün içinde dört deneysel koşuldan birine (durumsal öğrenme, durumsal performans hedef yönelimi; durumsal terfi, durumsal önleme odaklılık) seçkisiz olarak atanmıştır. Bu dört deney koşulu deneysel görevin icrasından hemen önce uygulanan bir takım manipülasyonlar ile uyarılmıştır. Her bir katılımcı birbirinin aynısı olan iki oturumdan oluşan ve hareket eden bir cismin önceden belirlenmiş bir noktaya varış anının tahmin edilmesine dayalı bir bilgisayar görevine bireysel olarak katılmıştır. Birinci oturumun ardından katılımcıya görevde gösterdiği performansa uygun olarak olumlu veya olumsuz bir geribildirim verilmiştir. Geribildirimden sonra katılımcının ikinci bölümde ortaya koyduğu performanstaki değişimin yönü ve büyüklüğü (milisaniye) ölçülerek analizlerde bağımlı değişken olarak kullanılmıştır. Araştırmanın birinci hipotezi, bireylerin durumsal performans hedef yönelimi koşulunda geribildirimden, durumsal öğrenme hedef yönelimi koşuluna kıyasla daha fazla yararlanacaklarını öngörmüştür. Analiz sonuçları her iki koşulda da geribildirimin performansı arttırdığını ve bu artışın performans hedef yönelimi koşulunda anlamlı şekilde daha fazla olduğunu göstermiş ve hipotezi desteklemiştir. Araştırmanın ikinci hipotezi durumsal olarak tetiklenmiş benlik düzenleme odağı koşulları birbirleri ile kıyaslandığında olumlu geribildirimin terfi odaklılık koşulunda, olumsuz geri bildirimin ise önlenme odaklılık koşulunda daha etkili olacağını ileri sürmüştür. Analiz sonuçları olumlu geribildirimin durumsal terfi odaklılık koşulunda performansı azaltıcı bir etkisi olduğunu ancak olumsuz geribildirimin önleme odaklılık koşulunda daha etkili olmakla birlikte her iki koşulda performansı arttıran bir etkisinin olduğunu ortaya koymuştur. Bu durumda ikinci hipotez kısmen desteklenmiştir. Son olarak, durumsal performans hedef yönelimi ve durumsal terfi odaklılık koşullarında, öz yeterliliği yüksek olan katılımcıların geribildirimden öz yeterliliği düşük olanlardan daha fazla faydalanacakları hipotez edilmiştir. Analiz sonuçları bu öngörüyü durumsal performans hedef yönelimi koşulunda desteklemiş fakat durumsal terfi odaklılık koşulunda desteklememiştir. Bütün olarak sonuçlar, bu çalışmadaki gibi kısa süreli ve geçici görevlerde olumsuz geribildirimin olumlu geribildirimden daha etkili olduğunu göstermiştir. Araştırmanın sonuçları, sonuçların kuramsal ve uygulamaya dönük etkileri, çalışmanın kuvvetli ve zayıf yönleri tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The current study aimed to examine the effects of feedback on performance. In the feedback literature, a number of moderators have already been proposed for the relationship between feedback and task performance, such as task complexity, goal-setting intervention, regulatory focus and goal orientation. In this study, the effects of both dispositional and contextually induced goal orientation and regulatory focus, and the effects of feedback sign and self-efficacy were experimentally examined using a medium complexity computerized task. A between-subjects factorial design was adopted in which, the performers were provided with a positive or negative feedback consistent with their task performance. 207 participants were randomly assigned to one of the four experimental conditions (i.e., situational mastery goal orientation (MGO); situational performance goal orientation (PGO); situational promotion focus; situational prevention focus) following the filling out of a set of questionnaire, measuring their goal orientation, regulatory focus and task-specific self-efficacy. Goal orientations and regulatory foci were situationally and temporarily activated by a number of experimental manipulations conducted shortly before the experiment. Each participant individually took part in a computerized task, composed of two identical sessions which required estimating the arrival time of a moving object to a predetermined point on the computer screen. Upon the completion of the 1st session, participants were provided with feedback consistent with their actual task performance (i.e., estimation of the arrival moment). Following the feedback, participants completed the 2nd session. The change in the ?estimation? performance was measured in terms of the direction and the magnitude (in milliseconds) and used as the dependent variable in the analyses. The 1st hypothesis suggested the higher benefit of feedback in PGO condition than MGO condition. Results supported this hypothesis by showing that the mean performance was improved for both conditions and the magnitude of the performance improvement was significantly higher in PGO condition than MGO condition. The second hypothesis proposed the higher effectiveness of the positive feedback in promotion condition than prevention; and the higher effectiveness of the negative feedback in prevention condition than promotion. As opposed to the expectations, positive feedback was detrimental to performance in the promotion focus condition and negative feedback was effective in both conditions and the magnitude of the performance improvement was higher in the prevention condition. The last hypotheses asserted that compared to low, individuals with high task-specific self-efficacy would benefit more from feedback in PGO and promotion focus conditions. Results indicated that high self-efficacy individuals used feedback information more effectively than low self-efficacy individuals only in the situational PGO but not in the situational promotion focus condition. Overall, results pointed out that negative feedback was more effective or functional than positive feedback for such short-term, moderate complexity tasks. Findings, their implications for research and practice in addition to the strengths and limitations of the study are discussed.