Rethinking Diaspora as Heterotopia in works of Anita Desai, Kamala Markandaya and Meera Syal
Anita Desai, Kamala Markandaya ve Meera Syal'in eserlerinde Diasporayi Heteretopya olarak tekrar yorumlamak
  1. Tez No: 345558
  2. Yazar: ŞULE OKUROĞLU ÖZÜN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MARGARET J. M. SÖNMEZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 298
Özet
Bu çalışmanın amacı, Foucault'nun heterotopya, heterokroni, güç ve özneleşme tekniklerini kullanarak diasporal özneleşmenin uzamsal-zamansal boyutlarıyla ilgili tartışmalara ışık tutmaktır. Bu çalışma Micheal Foucault'un heterotopya bakış açısından Anita Desai'nin Bye-Bye Blackbird (Elveda Kara Kuş), Kamala Markandaya'nın The Nowhere Man (Yersiz Yutrtsuz Adam), ve Meera Syal'in Anita and Me (Anita ve Ben) adlı romanlarında diasporal özneleşmeyi incelemektedir. Diaspora temellerinin etraflı bir şekilde ele alınmasının ardından, heterotopik diaspora uzamı, özneleşme, öznellik ve güç teknikleri Güney Asyalı diasporal yazarların seçilen eserlerinin analizinde uygulanmıştır. Bu çalışmada diaspora deneyimi heterotopik bakış açısıyla yeniden değerlendirilmekte ve heterotopik diasporal uzamın merkez/çevre, ait olma/ait olmama, ulus/diaspora ve öz/öteki kavramlarını tanımlamak için kullanılan dikotomilerin çözüldüğü marjinal bir uzam olduğu öne sürülmektedir. Bu çalışmada hedeflenen perspektif uzamsal-zamansal yapıların nasıl işlediğini, birleştiğini ve kültürel çeviri ile özneleşme sürecinde nasıl yenilerini oluşturduğunu göstermeye çalışmaktadır. Çalışma, Foucalt?un heterotopya, heterokroni, güç ve özneleşme tekniklerini uygulayarak Güney Asya diasporal benliğin işlenme yöntemlerini, Britanya?daki farklı nesilleri şekillendiren sebepleri ve ?Güney Asyalı? kimliğinin değişen yapılarının evriminde sonraki nesil yazarların hangi rolleri üstlendiğini incelemeyi hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to offer an insight into discussions of spatio-temporal dimensions of diasporic subjectivity by making use of Foucauldian heterotopia, heterochrony, power and self technologies. This study analyses diasporic subjectification in Bye-Bye Blackbird by Anita Desai, The Nowhere Man by Kamala Markandaya, and Anita and Me by Meera Syal from the conceptual perspective of Michel Foucault's heterotopia. After a thorough discussion, considerations of the roots of diaspora, heterotopic diaspora space, subjectivity, self and power technologies are put into practice in the analysis of the selected novels by South Asian diasporic writers. In this study, diaspora experience is re-evaluated through heterotopic lenses and it is claimed that heterotopic diaspora space dissolves essentializing dichotomies and boundaries that are used to define centre/periphery, belonging/non belonging, nation/diaspora and self/other. The perspective aimed at in this study attempts to illustrate how these spatio-temporal structures work, merge and create new ones in the process of cultural translation and subjectification. By using Foucauldian heterotopia, heterochrony, power-technologies and self-technologies as analytic conceptual tools, this study seeks to examine the ways in which South Asian diasporic subjectivities are processed, the motivations that have fuelled the generation of categories in Britain and what roles these succeeding generations of writers play in the evolution of the shifting constructions of South Asianness.