Metadrama, theatricality and performativity in Samuel Beckett's late plays
Samuel Beckett'in son oyunlarında metadrama, teatrallik ve performatiflik
- Tez No: 345560
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MARGARET J. SÖNMEZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2013
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 193
Özet
Bu çalışmada Samuel Beckett?in altı oyunu postmodern estetik yaklaşımları üzerinde durularak incelenmiştir.Çalışma üç bölümden oluşmaktadır, her bölümde iki Beckett oyunu incelenmiştir. İlk bölümde Felaket ve Krappın Son Bandı, Richard Hornby?nin metadramatic öğeleri ile incelenmiştir. Dramanın sorgulayan ve ters yüz eden yapısı ortaya çıkarılmıştır. Drama ile ilgili drama, yani kendini yansıtan bir drama portresi ortaya konmuştur. İkinci bölümde Ohio Doğaçlaması ve Ben Değil, Beckett?in yenilikçi sahneleme tekniklerinin yansıması olarak incelenmiştir. Bu iki oyunda da Beckett?in, bir oyunu tiyatro oyunu yapan şeyin doğası ile ilgili sorgulamalarını buluruz. Öyle ki, Beckett bu oyunlarda sahneyi kendisine karşı bir olgu olarak dizayn etmiştir. En son olarak da, üçüncü bölümde Ayak Sesleri ve Ninni, hem toplumsal cinsiyet performatifliği hem de genel anlamda performatiflik başlıkları altında incelenmiştir. Bu iki oyunda da Beckett toplumsal cinsiyet üzerindeki ataerkil otoritenin baskısını eleştirir. Sonuç olarak Beckett bu oyunlarında postmodern estetik yaklaşımlarıyla yazan bir yazar olduğunu ortaya koyar.
Özet (Çeviri)
In this study six of Samuel Beckett?s plays are analysed by concentrating on features that are considered within postmodern aesthetics. In doing so, the study is separated into three parts, being metadrama, theatricality and performativity. For each part two Beckettian plays are analysed. In the first section, Catastrophe and Krapp?s Last Tape are investigated in terms of their use of the metadramatic devices outlined by Richard Hornby. In the second part, the theatricality in Ohio Impromptu and Not I is studied through Beckett?s innovative strategies of staging. Lastly, in the third section the elements that make Beckett?s Footfalls and Rockaby among the best representations of performative plays in general and of gender performativity in particular are analysed. Within the metadramatic analyses, the subversive quality of drama is put forward. The critical understanding of drama about drama and the versatile nature of drama are indicated. It is found that the metadramatic quality of Catastrophe and Krapp?s Last Tape not only create multiple dimensions within the plays but also reflect the multiplicity of a human being as a subject. In Ohio Impromptu and Not I, there is a questioning of the qualities of a play that make it a theatrical piece. Also the plays are good examples of Beckett?s use of stage against itself. Both Footfalls and Rockaby portray a challenge to authoritative masculine power through their criticism of politics of gender. As a result, in Beckettian theatre the elements of postmodern theatre are observed.