Historiographic metadrama in Alan Bennett & Dario Fo's selected plays
Alan Bennett ve Dario Fo'nun seçilmiş oyunlarında tarihsel metadrama
- Tez No: 867837
 - Danışmanlar: PROF. DR. CEMİLE GÜNSELİ İŞÇİ
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
 - Yıl: 2024
 - Dil: İngilizce
 - Üniversite: İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 112
Özet
Çağdaş tiyatroda, Dario Fo'nun The Pope and the Witch adlı eseri, iktidar, hiciv ve toplumsal eleştirinin etkileyici bir keşfi olarak öne çıkar. Bu oyun, Fo'nun yapıtlarının temel bir taşı olarak, politik ve kilisesel entrikaların karmaşıklığını ortaya çıkarır ve mizah ile zekayı araç olarak kullanır. İtalyan Nobel ödüllü yazar, geleneksel tiyatro normlarını aşan bir anlatı oluşturarak, politik ve dini güçlerin inceliklerini incelemek için bir bakış açısı sunar. Bu çalışma, karşılaştırmalı bir yaklaşım benimseyerek, The Pope and the Witch i diğer tiyatro başyapıtlarıyla yan yana koyar ve farklı oyun yazarlarının hiciv ve tarihsel yorum alanlarında nasıl manevra yaptıklarını araştırır. Farklı oyun yazarlarının eserlerine derinlemesine dalarken, özellikle Alan Bennett'ın The Habit of Art eserinin analiziyle, her bir yazarın toplumsal yapıları yorumlayan anlatılar oluşturmada kullandıkları benzersiz stratejileri çözümlemeyi hedefliyoruz. Bu analiz, bu çeşitli eserlerde ortak temalar ve tarihsel revizyonizm, metadrama ve postmodernizm konularındaki benzersiz yaklaşımları aydınlatır. Bu karşılaştırmalı incelemeyle, oyun yazarlarının tarihi olayları analiz etmek ve yeniden yorumlamak için tiyatro tekniklerini nasıl kullandıklarını daha derinlemesine anlamayı amaçlıyoruz, böylece sahnede anlatıcılık sanatına dair nüanslı bir takdir geliştiriyoruz.
Özet (Çeviri)
In modern theater, Dario Fo's The Pope and the Witch stands as a fascinating exploration of power, satire, and societal critique. This play, a cornerstone of Fo's oeuvre, unveils the complexities of political and ecclesiastical machinations, employing humor and wit as its tools. Fo crafts a narrative that transcends traditional theatrical norms, offering a lens through which to examine the intricacies of political and religious power. This study takes a comparative approach, juxtaposing Fo's The Pope and the Witch with other theatrical masterpieces, exploring how different playwrights navigate satire and historical commentary. By delving into the works of distinct playwrights, hence an analysis of Alan Bennett's The Habit of Art' this study aims to unravel the unique strategies each playwright employs in crafting narratives that comment on societal structures and sheds light on the shared themes and unique approaches to historical revisionism, metadrama, and postmodernism in these diverse works in addition to deepening the understanding of how playwrights employ theatrical techniques to dissect and reinterpret historical events, fostering a subtle appreciation for the art of storytelling on the stage.