Evil in fairy tales across cultures: A study of Turkish and British fairy tales from a psychological perspective
Farklı kültürlere ait masallarda kötülük: Türk ve Britanya masallarının psikolojik açıdan incelenmesi
  1. Tez No: 345559
  2. Yazar: GÜL BÜYÜ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MARGARET J. M. SÖNMEZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 284
Özet
Bu tez, Türk ve İngiliz masallarında yer alan kötülük kavramını Melanie Klein ve C. Fred Alford?un psikanalitik yaklaşımı açısından incelemektedir. Çalışma, Naki Tezel ve Joseph Jacobs?un masal derlemelerine odaklanmakta ve yirmi dokuz Türk, otuz dokuz Britanya masalı incelemektedir. Tez, seçilen masallarda, kötülüğün kendini hasetlik, kıskançlık, açgözlülük, kaygı veya üstünlük ve güç savaşı olarak gösterdiğini tartışmaktadır. Kötülüğün bu masallarda, hırsızlık, şiddet, işkence, başka bir varlığa dönüştürme ve hatta cinayet şeklini aldığı gözlemlenmektedir. Bu araştırma, karakterlerin üstün bir pozisyon ve güç elde etmek amacıyla başkaları ile sona ermeyen bir çatışma döngüsüne girdiğini ve bu çatışmanın onları kötülük yapmaya sürüklediğini göstermektedir. Klein ve Alford?un iddia ettiği gibi, masallar çocukların problemlerinden uzaklaşmalarını sağlayarak gelişimlerinde önemli bir rol oynar. Bu yüzden, bu tez aynı zamanda, kötü karakterlerin dürtülerini ortaya çıkararak, masalları okuyan ya da dinleyen çocukların bastırmış oldukları korku ve endişeleri ile baş edebileceklerini ve kendi iç dünyalarını yeniden kurabileceklerini tartışmaktadır.
Özet (Çeviri)
The thesis analyses the concept of evil in Turkish and British fairy/folk tales from Melanie Klein and C. Fred Alford?s psychoanalytical point of view. The study concentrates on Naki Tezel and Joseph Jacobs?s collections of fairy/folk tales and examines twenty-nine Turkish and thirty-nine British tales. The thesis argues that evil in these fairy tales results from the feeling of envy, jealousy, greed, dread or the struggle for power and superiority. In these selected tales, evil is observed in the form of theft, violence, torture, transformation or even murder. The research shows that to have a superior position and power, the characters enter into endless struggles with others, which lead them to commit evil. As Klein and Alford claim, these tales may play an important role in the development of children as they may encourage children to get rid of their problems. Therefore, the thesis also argues that by revealing the motives of evildoers, children may learn to cope with their latent fears and anxieties and re-establish their integral world after reading or listening to these tales.