Modernism and the peasantry: The case of Turkey
Modernizm ve köylülük: Türkiye örneği
  1. Tez No: 345587
  2. Yazar: SİNAN ÇAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET C. ECEVİT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 308
Özet
Önceki Osmanlı Devleti?nin geri kalan Türk-Müslüman kesimlerinin bağımsızlığı yolunda verilen Millî Mücadele?yi, Türk İnkılâbı (devrimi) izledi. Devrimin köktenci niteliği ve hızla vuku buuşu, ülkenin çevre kesiminin, bütün yenilikleri ancak gönülsüzce ve dirençle karışık surette kabulüne sebebiyet verdi.Gerçekten Türk köylüsü, kendisini, şehirlilerden ve hattâ kasabalılardan ayırt etmeyi mümkün kılan bazı toplu özelliklere sahip bulunmaktadır. Türkiye; bir yandan, yakın zamanlara kadar, bir tarım ülkesi addedilmiştir; ancak öte yandan ülke, genç nüfusu ile ve yeni tesirler altında, kentleşme doğrultusunda hızlı dönüşümler kaydetmektedir. Her hâlükârda geleneklere bağlı kökler bazen örtülü bazen açık surette hayatiyetini sürdürmekte, icabında yüzeye vurmaktadır. Türkiye?nin bütünlüğünün lâyıkıyla anlaşılabilmesi için ülkenin köylülük kökenlerinin iyi kavranması lâzım gelir. Bu tez çalışmasının sonunda; hâlihazırda modernlik açısından, Türkiye?nin kırsal ve kentsel kesimlerinde mevcut ortalama düzey farkının, cumhuriyetin ilk senelerine nazaran kayda değer derecede azalmış olduğunu öngören başlangıçtaki sayıltı doğrulanmış gözükmektedir.
Özet (Çeviri)
The Turkish Republican Revolution followed the National Struggle for the independence of the remaining Turkish-Moslem sections of the former Ottoman State. The radical nature and the sudden occurrence of the following revolution caused the periphery of the country to accept all novelties only with reluctance and resistance. Indeed, the Turkish peasant does possess some collective traits, which are possible to distinguish him from town and city and even town dwellers. Turkey has been considered an agrarian state until recent times, on one hand. But on the other hand the country with her young population and under new influences is undergoing fast transformations in the direction of urbanization. The roots embedded in traditions; in any case; continue to operate, sometimes openly and sometimes implicitly and come to surface whenever the occasion presents itself. The Peasant origins of the country must be grasped well if Turkey is to be understood properly in its entirety. At the end of this thesis work, the starting hunch foreseeing a considerable decrease in the levels of modernity between the contemporary rural and urban sections of Turkey in average, with respect to the early years of the republic, appears to have been confirmed.