Religiosity, self-monitoring and political participation: A research on university students
Dindarlık, kendini izleme ve siyasal katılım: Üniversite öğrencileri üzerine bir araştırma
- Tez No: 345590
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ŞEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Din, Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Religion, Political Science, Sociology
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 457
Özet
Öncelikle bu çalışma kapsamında dindarlık içsel ve dışsal dindarlık olarak ele alınmış ve bununla kişinin kendini izleme düzeyinin yüksek ya da düşük olması arasında bir ilişki olup olmadığına bakılmıştır. Burada önemli olan nokta aynı zamanda dindar olmayanların da incelenebilmiş olmasıdır. Çalışmanın bir diğer önemli unsuru dindarlık ve siyasal katılım ilişkidir. Siyasal katılım da dindarlık gibi çok boyutlu olarak ele al alınmış ve konvansiyonel, konvansiyonel olmayan ve post modern siyasal katılım hem dindar olmayanlar hem de içsel ve dışsal dindar olanlar açısından incelenmiştir. Benzer biçimde siyasal katılım ve kendini ayarlama ilişkisi de analiz edilmiştir. Burada bu çalışma için önemli olan çalışmanın bir benzerine ne ulusal ne de uluslararası literatür de rastlanılmamış olması ve bu nedenle literatüre yapacağı katkıdır.Araştırma teorik ve ampirik bölümlerden oluşmaktadır. Ampirik bölümde farklı üniversitelerden 872 üniversite öğrencisine anket yöntemi uygulanmıştır. Bu araştırma kapsamında, bu kavramlar arasındaki ilişkileri ortaya koyabilmek adına çok sayıda analiz yapılmıştır. Bunların sonucunda ise içsel dindarlığın düşük kendini izleme, dışsal dindarlığın ise yüksek kendini izleme ile ilişkili olduğu bulunmuştur. Ayrıca kendini izleme düzeyinin siyasal katılım üzerinde pozitif yönde etkili olduğu da saptanmıştır. Kendini izlemenin dindarlıkla olan ilişkisine paralel olarak dışsal dindarların her siyasal katılım boyutunda içsel dindarlardan daha fazla katılım gösterdikleri de tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
First of all, this study deals with the religiosity in terms of intrinsic and extrinsic religiosity; and investigates whether there is a relationship between the self-monitoring and these types. The important point here is that non-religious individuals were studied under this scope, as well. Another building block of the study is the relationship between religiosity and political participation forms. Just as religiosity, political participation was reviewed from a multi-dimensional point of view and conventional, unconventional and post-modern participation were investigated both in terms of non-religious, intrinsic and extrinsic religious individuals. Likewise, the relationship between political participation and self-monitoring was analyzed, as well. The important point for the study here is that no other study of a similar nature has been found neither in the national nor international literature, and that, therefore, the study will contribute to both in this sense.A questionnaire was conducted on 872 university students. Numerous analyses were conducted in this study in order to reveal the relationship among these concepts. As a result of the study, it was found that the intrinsic religiosity is associated with low-self-monitoring while the extrinsic religiosity is associated with high-self-monitoring. In addition, it was determined that self-monitoring is positively influential on the political participation. In parallel to the relationship of the self-monitoring with the religiosity, it was found out that the extrinsic religious perform more participation in every form of political participation than the intrinsic religious.