Dinsel danışmanlığın teorik çatısı
Theoratical framework of pastoral counseling
  1. Tez No: 62474
  2. Yazar: ÜZEYİR OK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUALLA SELÇUK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Eğitim ve Öğretim, Religion, Education and Training
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Din Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
TÜKKÇE ÖZET OK, Üzeyir,“Dinsel Danışmanlığın Teorik Çatısı”, Yüksek Lisans Tezi, Danışman: Doç Dr. Mualla SELÇUK, Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi, m 144 s. Dinsel danışmanlığın teorik çatısı adlı çalışmamızda dinsel danışmanlığın konumunu belirlemek ve konunun dana iyi anlaşılmasını sağlamak için geleneksel psikolojik yardım mesleklerim ele aldık. Bu yardım mesleklerinden özellikle psikoterapi, psikolojik danışmanlık ve rehberlik üzerinde durulmuştur. İkinci bölümde din kavramının psikolojik tanımlarım göz önünde bulundurarak, dindarlığın tanımını ve insanın ruhsal bir boyutu olduğu savım ileri sürdük. Dinsel yaşam, akıl sağlığı açısından gözden geçirildi. Dinsel danışmanlığın problem alanına giren sorunlardan özellikle“anlam arayışı”ve“dünya görüşü”oluşturma sorunu yakından ele alındı ve insanın, bu sorunlarla olan ilgisinde, dinin özel bir yeri olduğu öne sürüldü. Dinsel yaşamın, özellikle dinsel rimellerin, başlı başına terapötik özellikler taşıdığı dile getirildi. Dinsel danışmanlığın tarihi söz konusu olduğunda sistematik dinler geleneğinin dışındaki“şaman”gibi diğer ruhsal otoriteler tarihsel açıdan önemlidir, ancak özellikle Hıristiyanlık geleneği ve Hıristiyan geleneğindeki“imani iyileşme”daha fazla özel bir yere sahiptir. Ruhsal içerikli sistematik bir dinsel yardım kurumuna sahip olmayan İslam geleneğinde, dinsel danışmanlığa temel olabilecek hem teorik hem de İslam tasavvuf geleneğinde olduğu gibi uygulama motifleri bulunmaktadır. Dinsel yaşamın olduğu yerlerde dinsel danışmanlığa ihtiyaç bulunmaktadır. Dinsel danışmanlık, konusu, felsefesi, amaçlan, işlevi, uygulama alanları ve eğitimi ile özellikle Hıristiyan geleneğinin bulunduğu Avrupa ve Amerika'da kendisine uygulama alam bulmuştur. Dinsel danışmanı geleneksel psikoterapist ve danışmanlardan ayıran kendine özgü özellikleri bulunmaktadır ve geleneksel ruh sağlığı uzmanlarının oluşturduğu bir klinik grubun vazgeçilmez bir üyesi olmuştur. Bu arada dinsel danışmanlık sınırlılığının da farkındadır. Dinsel danışmanlık, muhtemelen bilimsel bir literatür oluşturmaya yem başladığından dolayı, yöntemsel ve uygulama açısından bir dizi tartışmaları da beraberinde getirmiştir. Dinsel danışmanlık kurumsal olarak söz konusu edildiğinde ABD ve orada uygulama alam bulmuş olan pek çok dinsel danışmanlık kurumlan dikkati çekmektedir.
Özet (Çeviri)
İNGİLİZCE ÖJEET SUMMARY OK, Üzeyir,“Dinsel Danışmanlığın Teorik Çatısı”, Yüksek Lisans Tezi, Danışman: Doç Dr. Mualla SELÇUK, Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi, m 144 s. In the first chapter of my study which is called Theoretical Framework of Pastoral Counseling“ I studied the traditional help relationships to determine the statue of pastoral counseling and to make it clear to understand better. I especially emphasized on psychotherapy, counseling and guidance among them. Pastoral counseling is a subdivision of counseling psychology and requires training in two fields of theology and counseling psychology. In the second part I put forward the definition of religiosity and the spiritual dimension of human beings taking into consideration the psychological definitions of religion. It can be described that ”Religiosity“ in terms of the psychology is all spiritual activities of mankind. All the problems that prevent men to grow spiritually and make difficult to them to do religious duties are called religious probeblems which could be considered in the area of pastoral counseling. ”Request for Meaning“ and ”Forming a Worldview“ are two important and comprehensive samples that should be dealt within these religious problems in this area. In our study we concluded that the religious experiences especially the religious rituals have the therapeutic values on their own. If it is mentioned of the history of pastoral counseling, the spiritual authorities which is outside of the tradition of systematic religions such as Shaman, and among the systematic religions especially the tradition of Christianity and the ”Faith Healing“ activities within are important phenomena to be studied historically. There are theoretical materials and practical patterns such as those in tradition of Islamic mysticism (tasavvuf) that they can be essential to the pastoral counseling in Islamic tradition which has not got any established association of psychological helping relationships. Pastoral counseling is a necessity especially in a society in which the religious communities and concerns are common. Pastoral counseling with all its subjects, its philosophy, its aims, its functions, its practical areas and its training have been practicing, and it has developed institutionally especially in USA and Europe in which the Christian tradition is prevailed, and there are a lqt of associations of it such as ”American Association of Pastoral Counseling" (AAPC). The characteristics of pastoral counselors which are peculiar to them distinct them from traditional psychotherapists and counselors; and they are indispensable members of a clinical group which have been constituted by the traditional mental health experts; but at the same time pastoral counseling is aware of its limitations. Pastoral counseling has some vaguenes on its methodological and practical aspects; this is probably because of its being a new-born science if compared with others. T.C. YÜKSEKÖ?RETİM KÜB0L