The transformation of university
Üniversitenin dönüşümü
  1. Tez No: 345601
  2. Yazar: SERCAN KIYAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERDOĞAN YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Üniversitenin misyonu ve işlevi bugün oldukça tartışmalı bir konudur. Bu tezde bu tartışmanın nedeninin devlet ile üniversite arasındaki ittifakın çözülüşü olduğu öne sürülecektir. Bu modern ittifak, ağırlıklı olarak ulusal topluluğun sosyal birlikteliğine anlam verecek bir kültür fikri temelinde düşünülmekteydi. Fakat 1970?lerden sonra küresel pazarın ortaya çıkışı ve bunun sonucunda devletin politik gücünün azalmasıyla, bu bağ zayıfladı. Bu gelişmeler sonucunda günümüz üniversiteleri, tıpkı bir şirket gibi, uluslararüstü, girişimci ve idari prensipler temelinde işler hale geldiler. Fakat üniversiteler kendilerini artık belli bir politik iradeye değil de, marketin evrensel gücüne bağlı tanımladıklarından, üniversitenin öz fikri çözüldü ve ekonomik dilden türetilen bir mükemmeliyet söylemi tarafından yerinden edildi. Kendi başına hiç bir anlam ifade etmeyen bu retorik aygıt üniversitelerin temelde yüksek öğrenim ve teknolojik innovasyon sektöründeki bir şirket gibi yönetilmeleri için genel onay üreten bir araç olarak iş görür. Bologna Süreci üniversitenin geleceğini uluslararası bir çapta belirleyecek anahtar bir reform sürecidir. Bu tezde Bologna Süreci reformları Mükemmeliyet Üniversitesi ile ilişkili olarak ele alınacak ve sürecin üniversiteleri her şeyi kapsayan küresel pazara daha da entegre olmaya zorlayacağı iddia edilecektir. ANAHTAR KELİMELER: Üniversite, Üniversite İdeası, Modern Üniversite, Mükemmeliyet Söylemi, Bologna Süreci
Özet (Çeviri)
The mission and function of university is now a highly debated issue. It will be argued in this thesis that this debate is a result of the demise of the alliance between state and university. This modern alliance was mainly conceived to be based on a notion of culture that would give meaning to the social bound of the national community. However it was weakened after 1970?s with the emergence of global market and the consequent decline of the political power of the state. Due to these developments contemporary universities operate based on transnational, entrepreneurial and managerial principles, just like corporations. However, as universities no longer define themselves directly in relation to a certain political will but to universal power of global economy, the essential idea of university dissolves and becomes replaced by a discourse of excellence, which is mostly derived from the economic language. This rhetorical device does not mean anything by itself but functions as a tool to generate a general consent for administration of universities mainly as corporations in higher education and technological innovation sectors. Bologna Process is a key policy reform that will affect the future of university on an international basis. In this thesis, the implications of the reforms of Bologna Process will be analyzed in relation to University of Excellence and it will be argued that the process will further enforce integration of universities into all-encompassing global market. KEYWORDS: University, the Idea of University, Modern University, Discourse of Excellence, Bologna Process