Üsküdar Üniversitesi öğrencilerinin sağlıkta dönüşüm programı hakkındaki bilgi düzeyleri ve düşünceleri
Visits on the health transformation program of health vocational school students in Üskudar University
  1. Tez No: 516396
  2. Yazar: AYFER KAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KAMİL AHMET KÖSE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, Health Care Management
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu çalışma, Üsküdar Üniversitesi öğrencilerinin Sağlıkta Dönüşüm Programı'nın kapsamı ve temel bileşenleriyle ilgili düşüncelerini öğrenmek, bilgi düzeylerini ölçmek ve karşılaştırmak amacıyla yapılmıştır. Araştırmanın evreni, Üsküdar Üniversitesinde okuyan öğrenciler arasında 250 öğrenci ile örneklem grubu belirlenerek evrenin belli olduğu örneklem hesaplama formülü ile 108 öğrenci (%43,2) Meslek Yüksekokulu, 142 Öğrenci (%56,8) Fakülte öğrencileri seçilmiştir. Veriler izinler alındıktan sonra 01 Ocak-31 Ocak 2016 tarihleri arasında mesleki ve demografik özellikler belirlemek amacıyla 11 sorudan oluşan anket formu ve Aydın tarafından geliştirilen 2010, geçerliliği ve güvenilirliği test edilmiş ''3'lü Likert'' ölçeği ile elde edilmiştir. Veriler değerlendirilirken sayı, yüzdelik hesaplamaları, Fisher Freeman Halton test, Pearson Ki Kare Test kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to measure the level of knowledge about the scope and basic components of Health Transformation Program which Üsküdar health students will encounter in their working life after graduation and to learn their thoughts on this subject. Among the students studying at Usküdar University 108 students (43,2%) and 142 students (56,8%) were selected from the sample students. The data were obtained from the questionnaire form consisting of 11 questions in order to determine occupational and demographic characteristics between June 2016 and June 2016, and the '3' Likert 'scale, which was developed by Aydın in 2010 and tested for validity and reliability. When the data were evaluated, number, percentage calculations, Fisher Freeman Halton test, and Person Chi square test were used.