Uluslararası ticaret ve eğitim sistemindeki yeri
International trade and the state of the education system
- Tez No: 345638
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HAMİT VANLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Maltepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 197
Özet
Uluslar arası ticaretten bahsetmeden önce ticaret kavramına ufacık bir değinme yapmak gerekirse ticaret, bir malın bir elden ba?ka bir ele geçi?i olarak ifade edilebilir. Zaman içerisinde mal alı? veri?i çe?itli ?ekillerde boy göstermi? olup, giderek artan insan nüfusu ve insanoğlunun dünyanın her yerine yayılması ile sınır tanımayan bir yapı halini almı?tır. Böylelikle üretilen bir ürün artık bölgesel olmaktan çıkmı? ve dünya üzerinde el deği?tirmeye ba?lamı?tır. Tabi ki her coğrafya aynı miktar ve nitelikte kaynağa sahip değildir. Bu yüzden kaynağı çok olan ile kaynağı az olan ülkeler arasında ürün alı? veri?i ba?lamı? ve bu durum zorunlu bir hal almı?tır. Bunun ana sebebi insanoğlunun bitip tükenmek bilmeyen ihtiyaçları olmu?tur. Bugün halen geçerli olan en iyi ürünü en ucuz fiyattan alma isteği, tarih boyunca var olmu? ve sınır ötesi ticaretin kapılarını aralamı? bulunmaktadır. Oysa iktisat sınırlı olan kaynakla sınırsız olan insan ihtiyaçlarını kar?ılamayı hedeflerken, maddi anlamdaki boyutunu dikkate almaktadır. Bir de bunun manevi olan kısmı göz önünde bulundurulduğunda, haz ve fayda gibi psikolojik unsurlar da kar?ımıza çıkmaktadır. Buradan hareketle Uluslar arası Ticaret; dünyanın her yerinde var olan bağımsız ülkeler arasında yapılan ve ekonomik özellik ta?ıyan her türlü ilgi, olay, ili?ki ve geli?melerin incelenmesini konu alan genel iktisat bilimine uluslar arası ticaret denmektedir. Artık dünya üzerinde bulunan her ülke uluslar arası ticaret yapmadan ayakta kalamayacağını oldukça iyi anlamı? durumda olduğundan, ithalat ve ihracat konularına oldukça büyük bir titizlikle yakla?maktadırlar. Hem ekonomik boyutu ile bir ilerleme sağlamasının yanında aynı zamanda sosyal ve kültürel alanda da birçok alı? veri?e olanak sağlayan bu yapı dinamik ve deği?ken her türlü geli?meye açık toplumlar yaratmaktadır. Çünkü konu olan her ?ey olukça hızlı hatta anlık deği?melere bağlı olduğundan dinamik bir yapı içerisinde olması kaçınılmazdır. ?thalat ve ihracat kavramları sınır ötesi ticaretin en temel iki dalıdır. Bununla beraber uluslar arası ticaret yalnızca bu iki ba?lıkla ilgilenmemekte olup kendi içine de alt ba?lıklara ayrılmaktadır. Aynı zamanda dı? ticaret iç ticarete göre farklılıklar da barındırmaktadır. ?ç ticaret dı? ticaret kavramına nazaran daha basite indirgenebilir fakat ekonomik boyutu ile yeri hiçbir zaman yabana atılamaz. Ancak bunun yanında dı? ticaret daha fazla zorluk ve yapısal VII düzenleme açısından daha fazla sorumluluk barındırdığından dolayı, hata yapma lüksü olmayan bir durumdur. Yapılan hatalar neticesinde iç pazara oranla ödenen bedeller daha fazla olup bunun yanı sıra Pazar payının kaybedilesi ülkesel buhrana neden olabilmektedir. ?hracat ve ithalat ba?lığını kendi altında toplayan dı? ticaret i?lemlerinin akı?ını, mevzuatını ve stratejilerini daha iyi anlayabilmek için temel kavramların bilinmesinde fayda vardır. Buradan yola çıkarak, dı? ticaret açığı, ihracatın ithalatı kar?ılama oranı, dı? ticaret haddi, döviz, efektif ve döviz rezervi, konvertibl paralar ve bunların sembolleri, Döviz Arbitrajı, Ticareti, Spekülasyonu ve Mal Fiyat Arbitrajı, devalüasyon, revalüasyon, ödemeler bilançosu açıklanması ve ilgi sahibi olunması gereken konulardır. Bunların yanı sıra uluslararası ticarete konu olan terimler, ödeme ?ekilleri, genel mevzuat hakkında da bilgi sahibi olmak avantaj sağlayacaktır. Her iki tarafta da mutlak üstünlük isteniyorsa ilk önce bu alanda uzmanla?mak en temel ?arttır. Çalı?maya konu olan uluslar arası ticaret esasen bu temel dayanmakta olup, uzmanla?ma yolunda gerekli eğitimin nasıl verilmesi gerektiğini ara?tıracaktır. Bunun yanında uluslar arası ticarete değinilecek ve eğitim yörüngesi incelenecektir
Özet (Çeviri)
No longer making international trade in every country in the world standing is quite well understood, saying, the import and export topics is a fairly large meticulously came.. In addition to providing a progress with the size of both the economic but also the social and cultural field of this structure that allows many buying shopping and dynamic societies open to evolve in all kinds of variable. Because the subject can be quite fast even with everything a dynamic snapshot is bound to be in the building were forcibly is inevitable. Both sides specialize in absolute superiority is essential in this field, the most basic is desired first. Essentially this basic subject matter in international trade to work based on the path of specialization, whether we should be given to how the required training. In addition, international trade talking and training in orbit will be examined.