Döngüsel ekonomi ve sürdürülebilirlik kapsamında Avrupa Birliği-Türkiye tekstil sektörü uygulamaları
European Union -Türkiye textile sector practices within the scope of circular economy and sustainability
  1. Tez No: 959918
  2. Yazar: RANA YAREN ÖZLÜK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BETÜL GÜR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Dijital Ekonomi ve Pazarlama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Sanayi Devrimi ile ortaya çıkan kâr ve büyüme odaklı, doğal kaynakları tüketerek sosyal, ekonomik ve çevresel alanları tahrip eden“doğrusal ekonomi modeli”anlayışı ile sürdürülebilirlik mümkün değildir. Bu çalışmada geleneksel şekilde süregelen üretim ve tüketim sistemindeki yapısal değişimin sosyal sorumluluk olarak değil zorunlu bir ihtiyaç bilinciyle ele alınması gerektiğine değinilmiştir. 1970'li yıllarda literatürde yerini almaya başlayan,“al-yap-at”eylemlerinin olumsuzluklarına çözüm olarak sunulan“döngüsel ekonomi modeli”,“sürdürülebilirlik”ve“sürdürülebilir kalkınma”kavramları detaylıca açıklanarak, doğrusal ekonomi modeli ile döngüsel ekonomi modeli arasındaki fark ortaya konulmuştur. Avrupa Birliği'nin ve Türkiye'nin yeşil dönüşüm adına yaptığı uluslararası konferanslardan ve anlaşmalardan sırasıyla bahsedilmiş, Avrupa'da uygulanan“Avrupa Yeşil Mutabakatı”ve“Yeni Döngüsel Ekonomi Eylem Planı”, Türkiye özelinde de“Yeşil Mutabakat Eylem Planı”ve“Sıfır Atık Projesi”gibi politik araçlar incelenmiştir. Günümüzde teorik ve pratik çalışmaların yoğunlaştığı bu alanda Türkiye, teknolojik ve ekonomik zorluklara rağmen Avrupa Birliği'ne uyum sağlamak için mevzuatta değişiklik yapma, eylem planları ile stratejiler oluşturma ve proje yürütme aksiyonlarını sürdürmeye devam etmektedir. Bu çalışmada Avrupa Birliği ile Türkiye'nin dönüşüm için öncelik verdiği ve ekonomide büyük yeri olan tekstil sektöründeki somut eylemlere yer verilerek gelecek için ümit vadeden bu sektör hakkında bilinçlendirmenin artırılması gerektiği vurgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Sustainability is not possible with the profit and growth-oriented“linear economy model”that emerged with the Industrial Revolution, which consumes natural resources and destroys social, economic and environmental areas. In this study, it is emphasized that the structural change in the traditional production and consumption system should be addressed not as a social responsibility but as a necessity. The concepts of“circular economy model”, 'sustainability' and“sustainable development”, which were introduced in the literature in the 1970s as a solution to the negativities of“take-make-dispose”actions, were explained in detail and the difference between the linear economy model and the circular economy model was revealed. The international conferences and agreements made by the European Union and Türkiye in the name of green transformation are mentioned respectively, and political instruments such as the“European Green Deal”and the“New Circular Economy Action Plan”implemented in Europe, and the“Green Deal Action Plan”and the“Zero Waste Project”in Türkiye are analyzed. In this field, where theoretical and practical studies are intensified today, Türkiye continues to make changes in legislation, create action plans and strategies and carry out projects in order to harmonize with the European Union despite technological and economic difficulties. despite technological and economic difficulties. In this study, concrete actions in the textile sector, which is prioritized by the European Union and Türkiye for transformation and has a great place in the economy, are given and it is emphasized that awareness raising should be increased about this promising sector for the future.