Kadınlarda sekiz haftalık döngüsel egzersiz ve pilates egzersizlerinin bazı fiziksel özelliklere ve kan yağlarına etkisi
The impact of plates eight weeked pilates with women and circuit exercise to some physical features and blood lipids
- Tez No: 345662
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERKAN HAZAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu çalışma kadınlarda pilates ve döngüsel egzersizin bazı fiziksel özelliklere ve kan yağlarına etkisini incelemek için yapılmıştır. Çalışmaya yaşları 25 ? 55 arası değişen 22 bayan gönüllü olarak katılmıştır. Katılımcılara haftada üç gün otuzar dakika pilates ve döngüsel egzersiz yaptırılmıştır. Fiziksel ölçümler ve kan testleri programın başladığı gün ve sekiz haftanın sonunda olmak üzere iki defa ölçüm alınmıştır. Bu amaçla deneklerin, kilo, BKİ, yağ oranı, göğüs, bel, karın, kalça, basen, nabız, küçük tansiyon, büyük tansiyon, esneklik, flamingo denge testi, harward basamak testi ölçümleri yapıldı ve laboratuardakan sayım cihazı kullanılarak glikoz, RBC (Red Blood Cell), HGB (Hemoglobin), HCT (Hematokrit), MCV (MeanCorpuscular Volume), MCHC (MeanCorpuscular Hemoglobin Concentration), HDL (High DensityLipoprotein) ve LDL (lowdensitylipoprotein) düzeyleri belirlendi. Gurupların karşılaştırmasında Wilcoxionsignedrank test, bir gurubun ön ve son testlerinin karşılaştırmasında ise Mann Whitney U test kullanıldı.
Özet (Çeviri)
This research is conducted to examine the impact of pilates and circuitexercise to some physical features and blood- lipids. 22 women, ages ranging from 22 to 55 years, voluntarily participated in the study. The participants were requested to do 30 minutes long pilates and circuit exercise three days per week for 8 weeks. Physical measurements and blood-value were taken in the beginning of the research and in the end of 8th week. For this purpose, weight, body-mass index, fat-rate, chest, waistline, belly, hip size, heart rate, diastolic blood pressure, systolic blood pressure, flexibility, flamingo balance test, and Harvard step test (FVI) parameters of participants were measured and the blood glucose, RBC, HGB, HCT, MCV, MCHC, HDL and LDL levels of the participants were determined by using the blood testing device in laboratory. In the comparison of the groups Wilcoxion signed rank test was applied and Mann Whitney U testing was appliedin the comparison of the preliminary and final results.