Etlik piliçlerde farklı aydınlatma yöntemlerinin gelişme ve karkas özellikleri üzerine etkisi
- Tez No: 3457
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇETİN KOÇAK
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Ziraat, Agriculture
 - Yıl: 1988
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Ege Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 35
Özet
ÖZET Bu çalışmada, farklı aydınlatma yöntemlerinin, etlik piliçlerde, gelişme ve karkas özelliklerine olan etkileri incelenmiştir. Araştırmada materyal olarak, dış kaynaklı ticari etlik hibritler kullanılmıştır. Civcivler, kontrol ve deneme gurubu olarak rastgele iki kümeye ayrılmıştır. Kontrol gurubuna doğal aydınlatma, deneme gurubuna ise ek yapay aydınlatma yöntemi uygulanmıştır. Araştırma sonunda. 8. hafta canlı ağırlık ortalamaları kontrol ve deneme guruplarında sırasıyla 1638.7 g ve 1 693 -9 g olarak saptanmıştır. Her iki gurup arasındaki farklılık istatistiksel olarak önemli bulunmuş tur (P< 0.01). Deneme ve kontrol guruplarında yemden yararlanma değerleri sırasıyla 2.54 ve 2.61, glîim ordnt değerler» ise %2.56 ve %3.^2 olarak saptanmıştır. Yemden yararlanma, yaşama gücü ve karkas özellikleri bakımından guruplar arasındaki farklılık önemsiz bulunmuştur. Sonuç olarak deneme gurubunda, kontrol grubuna göre piliç başına ortalama 55 g'lık bir canlı ağırlık farkı ortaya çıkmış, bu fark piliç başına ortalama net 32.011' lik bir gelir farklılığı sağlamıştır. Bu farklılıkta elektrik giderinin önemsenmeyecek kadar düşük bir paya sahip olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The aim of this study was to investigate the effects of two lighting methods on growth and carcass characteristics of broilers. Commercial hybrid chicks of broilers were used in the experiment. Chicks were divided into two groups. One of them, as control group, was exposed to the day-light and the other group was exposed to the continous lighting (Natural and artificial lighting). According to the results of the study the averages of live weights at 8 weeks of age for the control and the treatment groups were found as 1638.7 g and 1693 -9 g respectively.