el-Behcetü'l Mardiyye'de kullanılan şâhid beyitlerinin incelenmesi
Analysing shawahids couplet used in el-Behcetü'l-Mardiyye
- Tez No: 345708
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ŞİRİN ÇIKAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Linguistics
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Arap Dili ve Belagatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 157
Özet
Arap dili ve edebiyatının manzum eser geleneğinde önemli bir yer tutan Elfiyye İbn Mâlik'in öne çıkan şerhlerinden biri olan el-Behcetü'l-Mardiyye'de kullanılan şahit beyitlerini incelediğimiz bu çalışmamız şu bölümlerden oluşmaktadır. Giriş bölümünde eserin müellifi Celâlüddîn Abdurrahmân b.Bekr es-Süyûtî'nin hayatı, eserleri ve dilciğine değinilmiş. Birinci bölümde Arap edebiyatının manzum edebiyat geleneği ele alındıktan sonra Elfiyye'nin belli başlı bazı şerhleri kısaca izah edilmiş sonra çalışmamızın konusu olan el-Behcetü'l-Mardiyye'nin genel hatları ve şerhler içindeki yeri belirtilmiştir.İkinci bölümde Arap gramerindeki istişhâd problemine değinilmiş, kullanılan şâhid beyitlerinin genel hatları üzerinde durulduktan sonra şâhid getirilen konular şâhid beyitleriyle beraber ele alınmıştır. Yapılan bu araştırmanın kısa bir değerlendirmesi sonuç kısmında ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
The study in which we analysed the shawahids couplet used in el-Behcetü'l-Mardiyye one of which is prominent declatory clauses of Elfiyye İbn Malik taking an important place in poem tradition of Arabic philology is composed of parts as mentioned below.In ıntroduction part, it is mentioned, Celalüddin Abdurrahman b. Bekr es- Süyûtî's (writer) life, works and literary style. In the first part, after dealing with the poetic literary tradition of Arabic Literature, some of the major commentaries of Elfiyye are briefly explained then the subject of our study el-Behcetü'l-Mardiyye's general terms and it is place in commentaries is stated.In the second part, the istişhad problem of Arabic grammer is mentioned. It is focused on general terms of shawahids couplet and then it is dealt with shawahids examples.In the last part, a brief evalution of the study is dealt.