Sermaye hareketleri ve iktisadi büyüme
Capital flows and economic growth
  1. Tez No: 345731
  2. Yazar: MUSTAFA TÜRKMENOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ZAFER KANBEROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu çalışma ile dış krediler, doğrudan dış yatırımlar, portföy yatırımları ve diğer sermaye akımlarının ekonomik büyüme üzerine etkileri incelenmiştir. Türkiye?ye giriş yapan dış krediler, doğrudan dış yatırımlar, portföy yatırımları ve diğer sermaye akımlarının 1980-2010 dönemleri arasında ekonomik büyüme üzerine etkileri Granger nedensellik testi kullanılarak analiz edilmiştir. Değişkenlere ilişkin zaman serisi verileri sınanmış ve ADF birim kök testi sonucunda gayri safi yurtiçi hasıla, portföy yatırımları ve krediler serileri birinci dereceden durağan; doğrudan dış yatırımlar serisi ise ikinci dereceden durağan olduğu tespit edilmiştir. Diğer yandan, Granger nedensellik testi sonucunda doğrudan dış yatırımlardan gayri safi yurtiçi hasılaya tek yönlü bir ilişki tespit edilmiştir. Sonuç olarak değişkenler arasındaki nedensellik ilişkisi bakımından sadece doğrudan dış yatırımların gayri safi yurtiçi hasıla değeri üzerinde etkin olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of foreign loans, foreign direct investments, portfolio investments and other capital flows on economic growth were investigated.The effects of foreign loans, foreign direct investments, portfolio investments and other capital flows which entered into Turkey on economic growth in the period of the 1980-2010 were analyzed by using Granger causality test. Time series data related to the variables have been tested by ADF unit root test, and the results have shown that GDP, portfolio investments and loans in the first difference values and foreign direct investments in the second difference values were stationary. On the other hand, as a result of Granger causality test, one-way relationship from foreign direct investments to GDP was found. As a result, in terms of a causality relationship between the variables, only foreign direct investments had an effect on the value of GDP.