Toplu konut yerleşmelerinde açık alan (açık mekan) kullanım değerlendirmeleri için bir yaklaşım
An Approach for the evaluation of open area uses at mass housing quarters
- Tez No: 34574
- Danışmanlar: PROF. DR. MUTBUL KAYILI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
TOPLU KONUT YERLEŞMELERİNDE AÇIK ALAN (AÇIK MEKAN) KULLANIM DEĞERLENDİRMELERİ İÇİN BİR YAKLAŞIM (Doktora Tezi) H.Cengiz BALKAN GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Şubat - 1994 ÖZET Toplu konut yerleşmelerinde konut dışı yakın çevredeki açık alan ve açık mekanların kullanımına yönelik olan bu araştırma, bu alanlardaki davranış biçimlerini ve türlerini incelemeyi ve çözümlere ışık tutmayı hedeflemektedir. Bu ortam; açık alanlardaki insan gruplarına göre, kullanıcı davranışlarının toplumsal kaynaşma ile sosyal iletişim açısından önemi çok büyüktür. Toplu konut yerleşmelerinde yoğunluk kriterlerinin yanısıra. davranışlara ilişkin iklimsel ve algısal konfor faktörleri, çevre elemanlarının ve bu açık alanların, mekansal kaliteleri; bu açık alan kullanımlarına en önemli etken olup, buralardaki davranış türlerini olumlu veya olumsuz etkilemektedirler. Bu araştırma, toplu konut yerleşmelerinde görülen, açık alan kullanım yetersizliklerine olumlu katkıda bulunmak amacı ile bu alanların kullanım ve değerlendirmelerine bir yaklaşım amacı sürmektedir.
Özet (Çeviri)
ii AN APPROACH FOR THE EVALUATION OF OPEN AREA USES AT MASS HOUSING QUARTERS (Ph. D. Thesis) HCengiz BALKAN GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY Fabruaiy- 1994 ABSTRACT This research which is oriented to the use of open areas and open spaces at mass housing quarters, aims at investigating and shedding light to the solutions related to the behavioral patterns and types in these areas. Interms of social integration and interactions the user behavior in these comm on open areas are extremely important. Besides density criteria, the climatic and perceptive comford factors that relate to behavior patterns, the spatial quality of these areas end environmental elements at mass housing quarters do affect positively or negatively the types of behaviour in these areas, as they bare the most influential factors in the use of open spaces. This research inorder to amend the inefficiencies frequently faces in mass housing quarters, tries to bring forth an approach in the use and evaluation of open spaces around them