Kapulukaya Baraj Gölü (Kırıkkale)'nde yaşayan sazan ve in balığının biyo-ekolojik özellikleri
Bioecological characteristic of the carp and in fish of Kapulukaya Dam Lake (Kırıkkale)
- Tez No: 34573
- Danışmanlar: PROF.DR. KEMAL SOLAK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 321
Özet
KAPULUKAYA BARAJ GÖLÜ (KIRIKKALE) 'NDE YAŞAYAN SAZAN (Cyprinus carpio Linnaeus, 1758) ve İN BALIĞI (Capoeta tınca (Heckel, 1843)) ' NIN BİYO-EKOLOJİK ÖZELLİKLERİ (Doktora Tezi) Mehmet YILMAZ GAZİ ÜNİVERİSTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Temmuz 1994 ÖZ Bu çalışma Orta Kızılırmak Havzası üzerinde bulunan Kapulukaya Baraj Gölü (Kırıkkale)'nde yapılmıştır. Gölde ekonomik öneme sahip balıklardan Sazan {Cyprinus carpio L., 1758) ve İn Balığı {Capoeta tinca (Heckel, 1843))'nın eşey oranları, yaş kompozisyonları, yaş-boy, yaş- ağırlık, boy-ağırlık ilişkileri, oransal boy ve oransal ağırlık artışları ile büyüme denklemleri, kondüsyon faktörleri, eşeysel olgunluğa erişme yaşlan, üreme zamanlan ve yumurta verimleri saptanmıştır. Aynca dip çamuru, plankton ve gölü temsilen seçilen bir istasyonun çeşitli derinliklerinden alman su örneklerinin incelenmesiyle çevrenin bazı biyolojik ve abiyotik öğeleri belirlenmiştir. Elde edilen bilgilerden yararlanarak, bu balık populasyonlarmda gelecekte oluşabilecek değişimler kestirilmiştir. Sonuç olarak, gölün biyotik koşullarının bu balık türlerinin gelişimleri için uygun, tuzluluk dışında su kalitesinin yüksek olduğu, en büyük tehlikenin ise seçicilik gözetmeksizin yapılan yoğun avcılık baskısı olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
II BIOECOLOGICAL CHARACTERISTIC OF THE CARP (Cyprinus carpio Linnaeus, 1 758) and İN BALIĞI (Capoeta tinea (Heckel, 1843)) OF KAPULUKAYA DAM LAKE (KIRIKKALE) (Ph.D. Thesis) Mehmet YILMAZ GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY July, 1994 ABSTRACT This study was conducted at the Kapulukaya Dam Lake which is located in Mid-Kızılınnak region. Sexual ratios, age compositions, age- length, age-weight, length-weight relations, the increases in rational length and rational weight with growth-equations, condition factors, sexual maturity terms, reproduction periods and egg yield of carp and one of the fishes of economical value in the lake, were determined. Also, with the different depths of a station, representing the lake, the biotic and abiotic elements of ecological surrouding were determined. By using these data, the probable changes in the fish populations were estimated. Finally it was observed that, the biotic conditions of the lake were favorable for fish growth. The quality of the water was good, except the salinity and the most important threat was over hunting without any control.